Počasí dnes16 °C, zítra21 °C
Čtvrtek 28. března 2024  |  Svátek má Soňa
Bez reklam

Začínal rybařit s dědečkem, dnes je z něj několikanásobný mistr světa

Je mu teprve jednadvacet let, jeho sbírku úspěchů by mu ale mohl kdekdo závidět. Trojnásobný juniorský mistr světa Martin Musil z Týna nad Vltavou však se sbíráním úspěchů nehodlá končit ani při studiu na vysoké škole.

Jak jste se dostal k rybaření?
Máme rybaření v krvi. Jdu ve šlépějích svého otce a dědy. Jako malý jsem byl na rybách každý den. Nejdříve s dědou, poté i s otcem.

V roce 2012 jste si přivezl z mistrovství světa, které se konalo ve Francii, dvě zlaté medaile. Z týmového a individuálního závodu. Jak na tento šampionát vzpomínáte?
Vzpomínám si, že to bylo jedno z nejtěžších mistrovství. Chytalo se velmi málo ryb, což bylo velmi těžké na psychiku, hlavně v posledních kolech. Když je člověk z Česka zvyklý chytat kolem třiceti ryb, jedna až dvě na kolo je potom celkem šok.

Jak jste oslavili tento úspěch?
Samozřejmě jsme si všichni užili závěrečný ceremoniál, je pro nás čest slyšet českou hymnu. Pak jsme to zakončili večírkem.

Popište pro nás, laiky, jak probíhá takový závod v muškaření?
To je trošku složitější. Záleží, o jaký typ závodu jde. Na mistrovství světa to funguje tak, že každá země má pětičlenné družstvo, které je rozděleno do pěti sektorů. To znamená, že pokud startuje patnáct zemí, na jednom úseku bude patnáct závodníků. Na každém úseku chytá závodník jednou. Poté se dělá umístění v každém sektoru, což je jedno kolo. A nejmenší umístění z těch pěti kol určí vítěze. Umístění se určuje podle ryb. Počítá se počet i velikost. Za každou je 100 bodů a za každý milimetr další bod navíc. Jedno kolo trvá tři hodiny.

Je možné se muškařením uživit?
No, to je otázka. Znám lidi, kteří se tím živí, ale spoléhat se na to vyloženě nedá.

Dá se muškaření na takové úrovni skloubit se studiem jak na střední, tak i vysoké škole? Vycházejí vám učitelé vstříc?
Je to časově i finančně dost náročné, ale jelikož studuji fakultu Rybářství a ochrany vod na Jihočeské univerzitě, tak mi vycházejí vstříc, jak jen mohou.

Plánujete útočit na světové medaile i v mužské kategorii? Konkurence bude asi o dost větší.
V plánu to samozřejmě mám, ale jelikož jsme v tomto sportu momentálně nejlepší na světě, tak dostat se do mužské reprezentace je dost složité. Už i to je velký úspěch. Nicméně uvidíme v budoucnu.

Jakými dalšími úspěchy se můžete pochlubit?
Například v roce 2011 jsem vyhrál druhou ligu, v roce 2012 Hanák Open, což je jeden z nejprestižnějších závodů u nás. Dále v roce 2013 vítěz první ligy a v roce 2014 mistr České republiky za tým Jihočeského kraje a druhé místo ve Walesu na Hanak grayiling festival.

Autoři

Štítky Martin Musil, rybář, muškaření, Týn nad Vltavou, mistr světa, ryby, Česko, Francie, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Wales

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Začínal rybařit s dědečkem, dnes je z něj několikanásobný mistr světa  |  Život a styl  |  Drbna  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.