Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

DRBNA VĚDÁTORKA: Jíst či nejíst? To je oč tu běží

středa, 22. února 2017, 15:28

Dnes věnujeme Drbnu vědátorku zdraví. To je totiž to nejdůležitější, co máme. Na přetřes přijde otázka o ideálním množství přijaté potravy a také o nadměrném hlavičkování ve fotbale.

Nejez! Budeš déle žít

Znáte to také? Když jste malí, babička má strach, abyste pořádně jedli, abyste nebyli hubení = nemocní. „Přidej si ještě pár knedlíků.“ Pokud jste babičku poslouchali, pak jste možná dopadli stejně jako autor tohoto článku. Mírná nadváha a najednou se na vás valí nová vlna rad. „Měl bys omezit tučné, neměl bys jíst v noci, neměl bys …“ A tak dále. Tak jak to tedy je? Jíst či nejíst? To je oč tu běží. I vědce trápila tato otázka a dlouho byli rozděleni na dvě skupiny. Jedna tvrdila, že omezení příjmu kalorií člověku prospívá, ta druhá samozřejmě přesný opak. Nyní ale došli ke shodě.

Podle nových výzkumů vše nasvědčuje tomu, že méně kalorií se opravdu rovná delšímu životu. Má to ale svá ale. Za prvé zatím je jen jasné, že člověk při menším přísunu potravy je déle zdravý. To ještě nutně neznamená, že bude déle žít. Druhou věcí, kterou je třeba ihned dodat, je fakt, že kalorie, které naše tělo dostává, bychom měli omezovat až ve vyšším věku. Nenechávejte tak své děti hladovět v domnění, že jim tím prodloužíte život. Naopak můžete jim velmi uškodit a navíc se v noci nevyspíte.

Může časté hlavičkování způsobit fotbalistům demenci?

Fotbal. Dost možná sport číslo jedna v České republice. Všichni ho mají rádi, mnozí ho hrají a pro některé je to smysl života. Nedílnou součástí hry jsou hlavičky. Vědce zajímalo, zda může časté hlavičkování mít nepříznivé účinky na hráčův mozek. Podle prvních výzkumů se zdá, že ano. Ale pozor vědci rychle dodávají, že potřeba další výzkum. Zkoumány byly mozky 14 hráčů, z toho šesti posmrtně. Většinou šlo o speciality hlavičkáře.

Podle výsledků se zdá, že časté hlavičkování může způsobovat degeneraci mozku, která vede k demenci. Podobná deformace byla už dříve zjištěna u boxerů nebo hráčů amerického fotbalu. Těm, kteří hrají fotbal jen rekreačně, prý ale demence s největší pravděpodobností nehrozí. Na to, aby váš mozek začal degenerovat, byste museli hlavičkovat mnohokrát denně a to pravidelně několik let. V ohrožení jsou tak především profesionálové. Sportem ku zdraví.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto pixabay.com

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o