Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

DRBNA VĚDÁTORKA: Dočkáme se sklizně brambor na Marsu?

středa, 15. března 2017, 17:11

Věda nabízí stále něco nového. Tento týden mě nejvíce zaujala zpráva o možnosti pěstovat v blízké budoucnosti brambory na Marsu a také o tom, jak obtížně se homo sapiens křížil s neandrtálci.

Brambory na Marsu? Možná už brzy …

Pamatujete na film Marťan? Astronaut Mark Watney (Matt Damon) ve filmu přežíval na rudé planetě především díky bramborám. Doposud se zdálo, že možnost pěstování brambor na Marsu je jen sci-fi, ale zdá se, že už brzy budeme mít odrůdu, která podmínky na této planetě zvládne, a to díky experimentu, který probíhá tady na Zemi.

International Potato Centre totiž s velkou úspěšností pěstuje brambory v hermeticky uzavřeném kontejneru, který napodobuje délku dne, atmosféru a teplotu, jaká panuje na Marsu. Jediným problémem spojeným s pěstováním brambor přímo na rudé planetě je tak zálivka. Tou totiž musí být pro tuto odrůdu voda bohatá na živiny.

Muži neandrtálci a ženy homo sapiens se křížili obtížně

Po dlouhé době snažení se vědcům konečně podařilo prozkoumat mužský chromozom Y neandrtálce a je jisté, že se od chromozomu Y moderního muže v mnohém liší. To, že se neandrtálci a homo sapiens křížili mezi sebou je známé už dlouho, ale nyní se ukazuje, že ženy homo sapiens a muži neandrtálci nejsou plně kompatibilní.

Výsledky výzkumu jsou velmi složité, ale ve stručnosti lze říci, že spermie neandrtálců obsahovaly látku, která v lůně ženy homo sapiens vyvolávala reakci, kvůli které se ze spojení zárodečných buněk jen velmi obtížně vyvíjely plody dětí – chapců. U dívek tento problém pravděpodobně nebyl.  

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o