Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

DRBNA VĚDÁTORKA: Dočkáme se sklizně brambor na Marsu?

středa, 15. března 2017, 17:11

Věda nabízí stále něco nového. Tento týden mě nejvíce zaujala zpráva o možnosti pěstovat v blízké budoucnosti brambory na Marsu a také o tom, jak obtížně se homo sapiens křížil s neandrtálci.

Brambory na Marsu? Možná už brzy …

Pamatujete na film Marťan? Astronaut Mark Watney (Matt Damon) ve filmu přežíval na rudé planetě především díky bramborám. Doposud se zdálo, že možnost pěstování brambor na Marsu je jen sci-fi, ale zdá se, že už brzy budeme mít odrůdu, která podmínky na této planetě zvládne, a to díky experimentu, který probíhá tady na Zemi.

International Potato Centre totiž s velkou úspěšností pěstuje brambory v hermeticky uzavřeném kontejneru, který napodobuje délku dne, atmosféru a teplotu, jaká panuje na Marsu. Jediným problémem spojeným s pěstováním brambor přímo na rudé planetě je tak zálivka. Tou totiž musí být pro tuto odrůdu voda bohatá na živiny.

Muži neandrtálci a ženy homo sapiens se křížili obtížně

Po dlouhé době snažení se vědcům konečně podařilo prozkoumat mužský chromozom Y neandrtálce a je jisté, že se od chromozomu Y moderního muže v mnohém liší. To, že se neandrtálci a homo sapiens křížili mezi sebou je známé už dlouho, ale nyní se ukazuje, že ženy homo sapiens a muži neandrtálci nejsou plně kompatibilní.

Výsledky výzkumu jsou velmi složité, ale ve stručnosti lze říci, že spermie neandrtálců obsahovaly látku, která v lůně ženy homo sapiens vyvolávala reakci, kvůli které se ze spojení zárodečných buněk jen velmi obtížně vyvíjely plody dětí – chapců. U dívek tento problém pravděpodobně nebyl.  

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Dnes, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsalZeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Dnes, 09:47Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica...

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o