Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Horký podzim 1938 v jihočeském pohraničí – 1. část

pondělí, 19. září 2016, 09:48

V měsíci září si připomínáme již 78 let od tragických událostí roku 1938, kdy přijetím takzvané mnichovské dohody přišla ČSR o své pohraniční oblasti a de facto i o svou samostatnost, protože další cesta už vedla nenávratně k okupaci jejího zbytku.

Je bohužel zapomínáno na to, že ČSR se svého pohraničí nevzdala tak úplně bez boje a že také v jihočeském pohraničí probíhaly tvrdé boje mezi příslušníky čs. armády a bezpečnostních složek na jedné straně a zfanatizovanými stoupenci Konrada Henleina na straně druhé. Osmasedmdesát let není příliš kulaté výročí, ale právě letos je tomu také plných 80 let od vzniku Stráže obrany státu a od počátku výstavby čs. opevnění na Českobudějovicku v roce 1936. Začít ale musíme daleko dříve.

Československá republika byla vyhlášena 28. října 1918 a po rakousko-uherské monarchii zdědila 3 miliony německy mluvících občanů a také další národnostní menšiny. Političtí představitelé českých Němců se nehodlali smířit se svým začleněním do nové republiky a prakticky okamžitě se pokusili odrhnout pohraniční území a připojit ho k Německu nebo Rakousku. 17. listopadu 1918 byla v jihočeském pohraničí vyhlášena župa Böhmerwaldgau se sídlem v Českém Krumlově. Její představitelé prohlásili, že se cítí být součástí Německého Rakouska a v Rakousku samotném byl přijat zákon č. 40 o rozsahu a hranicích státu, do kterého bylo zahrnuto i české pohraničí. Z Lince navíc do Kaplicka a Krumlovska napochodovalo asi 1500 příslušníků takzvaného Volkswehru, aby připojení pohraničí k Rakousku podpořili vojensky. Pokud chtěla mladá republika dokázat světu, že si zaslouží svou samostatnost, musela si vlastní silou na svém území zajistit pořádek. Čs. armáda ale teprve vznikala. Legionářské jednotky ještě byly za hranicemi, a tak museli do zbraně nastoupit opět muži, kteří se teprve vrátili z fronty ještě v rakousko-uherských uniformách.

V Českých Budějovicích dobrovolníci vstupovali do tzv. 1. Českobudějovického pluku, který byl 21. listopadu 1918 přeměněn na čs. 91. pěší pluk. Důstojníci pluku si demokratickým hlasováním za svého velitele zvolili hejtmana Vinzenze Sagnera (známá postava z Haškova Švejka) a pod jeho velením jednadevadesátníci provedli na přelomu listopadu a prosince 1918 energický zásah do jihočeského pohraničí. Větší boj s Volkswehrem byl sveden prakticky jen 3. prosince 1918 o Kaplici. Český Krumlov a další místa byla obsazena bez boje, došlo již jen k několika přestřelkám na železniční trati mezi Kaplicí a státní hranicí. Volkswehr se všude rozutekl a představitelé pohraničních obcí a měst slíbili poslušnost. Podobně rychle proběhlo obsazení pohraničí i na jiných místech Čech. Větší boje musely být ale svedeny s polskou armádou o Těšínsko a s maďarskou o Slovensko. Během celého roku 1919 musely být v jihočeském pohraničí ponechány vojenské oddíly, situace se pak ale rychle uklidnila. Němci viděli, že Německo a Rakousko jako poražené státy jsou na pokraji bídy. Pochopili, že v ČSR jim bude lépe a naučili se opět žít pokojně vedle svých českých sousedů. Národnostní rozepře sice nevymizely, ale přenesly se do roviny hospodských hádek.


V roce 1938 čeští občané ještě věřili svým spojencům.

Situace se opět změnila ve 30. letech, kdy Evropu zasáhla hospodářská krize. V ČSR postihla hlavně německé pohraničí a Němci začali být přesvědčeni o tom, že jim pražská vláda nedokáže pomoci a ještě snad úmyslně jejich situaci zhoršuje. V tom je utvrzovala propaganda sousedního Německa, kde se v lednu 1933 dostal k moci Adolf Hitler. Ten sliboval lidem práci, blahobyt, nadřazené postavení německého národa a netajil se svým přáním spojit všechny středoevropské Němce do jednoho státu. Myšlenky nacismu nacházely v českém pohraničí stále více a více stoupenců. Jejich reprezentantem v ČSR se stal od roku 1935 Konrad Henlein se svou politickou stranou Sudetendeutsche Partei (SdP). Byl plně podporován nacistickým Německem a v roce 1938 již sledoval jediný cíl – odtržení německy mluvícího pohraničí od ČSR. Našim vládním a armádním činitelům bylo jasné, že dříve nebo později dojde ke konfliktu s Německem. Museli tak udělat vše pro to, aby ČSR byla na válku připravena. Územní požadavky vůči ČSR mělo i Polsko a Maďarsko. Rakousko sice bylo zatím neutrálním státem, ale stále více se stáčelo na politiku nacistického Německa. Pouze krátká hranice s Rumunskem tak byla pokládána za bezpečnou. V obklíčení potenciálně nepřátelských států bylo jasné, že sami se ubránit nemůžeme. Bylo třeba si zajistit spojence. Naším hlavním spojencem byla Francie. V roce 1935 přibyla spojenecká smlouva s SSSR, ale sovětská pomoc byla podmíněna současnou pomocí Francie. Kromě toho jsme byli součástí takzvané Malé dohody, kterou tvořila ČSR, Rumunsko a Jugoslávie a byla zaměřena proti Maďarsku, které mělo vůči všem těmto třem státům územní požadavky. Po zajištění spojenců jsme se mohli pustit do reorganizace a modernizace vlastní armády.

Aby naše armáda vydržela první nápor nepřítele do zásahu spojenců, bylo rozhodnuto o budování stálého pohraničního opevnění, s jehož výstavbou bylo započato v prosinci 1935 u Ostravy. Ani to ale nestačilo. Bylo jasné, že v předvečer války bude domácí německé obyvatelstvo připravovat půdu pro vstup německé armády povstáním a diverzemi. V prostoru mezi linií opevnění a státní hranicí ale byli jen málo početní příslušníci četnictva a finanční stráže. Tak vládním nařízením, schváleným 23. října 1936, vznikla nová bezpečnostní složka – Stráž obrany státu (SOS). Byla složena ze státně spolehlivých mužů četnictva, finanční stráže, státní policie a vojenských záloh. Jejich úkolem bylo zajištění klidu a pořádku v pohraničí a v případě války zadržet první nápor nepřítele, aby armáda stihla mobilizovat a obsadit opevnění. SOS byla organizována v 31 praporech a v září 1938 do ní bylo zařazeno již 30 tisíc mužů. Právě SOS nesla hlavní tíhu bojů se sudetoněmeckými povstalci v září 1938.

V březnu 1938 Hitler bez boje obsadil Rakousko, v ČSR se blížily obecní volby a zpravodajci přišli s informacemi o soustředění německých vojsk na hranicích. V noci z 20. na 21. května 1938 proto byla vyhlášena tzv. částečná mobilizace – povolání jednoho ročníku záloh a poprvé byla vyhlášena pohotovost SOS. Do rána „sosáci“ obsadili bojová stanoviště na státní hranici a uzavřeli cesty do pohraničních obcí. Henleinovci byli v šoku a nezmohli se na větší akce. V jižních Čechách bylo na několika místech přeřezáno telefonní vedení a v Českých Budějovicích byla střelbou z pistole napadena vojenská hlídka u železničního mostu přes Vltavu na plzeňské trati. Po nějaké době byla pohotovost SOS odvolána.

V příštím díle si popíšeme průběh roku 1938 v jižních Čechách.

Napsal(a) Jan Ciglbauer

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o