Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Konference v Českých Budějovicích připomíná společnost sedmdesátých let

čtvrtek, 18. května 2017, 13:34

Sedmdesátá léta minulého století připomíná vědecká konference věnovaná dějinám Československa, kterou ještě dnes hostí České Budějovice.

Konference se zabývá se obdobím let 1972 až 1977 a věnuje se mimo jiné postavení církve, kultury, vědy nebo sportu v této éře. Konferenci pořádají Ústav pro studium totalitních režimů, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Státní okresní archiv České Budějovice.

„Cílem je vybrat určité časové období a ukázat jej ze všech stránek. Čili věnujeme se ekonomice, hospodářství, politické situaci, ideologii, nebo politickým represím," řekl jeden z organizátorů Libor Svoboda.

Podle něj sedmdesátá léta neznamenají vzdálenou historii, ale přesto se o této éře málo ví. Svoboda dodal, že společnost například generovala naprosto nevýrazné a svým způsobem výrazně nekvalitní elity. „Bylo to trapné, upatlané a umaštěné období. K moci se dostal průměr a spíše až podprůměr a ten úpadek je vidět ve všech sférách," uvedl Svoboda.

Konference se zaměřuje na období ohraničené končícími čistkami v komunistické straně z let 1969 až 1971 až do doby vzniku Charty 77. Pro generace, které to nezažily, je dnes tato éra těžko pochopitelná. „Když přednáším pro základní nebo střední školy, tak pro ty děti je to pravěk. To řadí asi někam vedle dinosaurů. Ale důležité je, jak se o tom období baví rodiny těch dětí. Jak to vnímají rodiče, babičky, dědečci," podotkl další z organizátorů Jiří Petráš.

Podle něj ve společnosti navíc stále přetrvává jistý fenomén ze sedmdesátých let. Tím je určitá jistota, kterou lidé měli v podobě zaměstnání, bydlení, bezplatné a dostupné lékařské péče. „Pokud mluvíte s pamětníky, tak vás napadá, co je důležitější? Buď svoboda pohybu, ekonomická, politická a společenská anebo spíš ta svoboda těch jistot?" dodal Petráš.

Foto Pavel Kacerovský | Zdroj ČTK

Kam dál?

Za titul novou halu? Atelier 8000 představil zastupitelům studii, stavět se může za rokZa titul novou halu? Atelier 8000 představil zastupitelům studii, stavět se může za rok

Za titul novou halu? Atelier 8000 představil zastupitelům studii, stavět se může za rok

čtvrtek, 18. května 2017, 09:46České Budějovice jsou s výstavbou nové sportovní haly znovu na dobré cestě. Projekční a...

Alšova jihočeská galerie v Hluboké vystavuje „Válečné plakáty 1914 – 1918“Alšova jihočeská galerie v Hluboké vystavuje „Válečné plakáty 1914 – 1918“

Alšova jihočeská galerie v Hluboké vystavuje „Válečné plakáty 1914 – 1918“

čtvrtek, 18. května 2017, 08:19V Alšově jihočeské galerii v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou odstartovala vernisáž...

Lidé se po týdnu opět sešli v centru Budějc při protestní akci Je to na nás. Proč? Proto!Lidé se po týdnu opět sešli v centru Budějc při protestní akci Je to na nás. Proč? Proto!

Lidé se po týdnu opět sešli v centru Budějc při protestní akci Je to na nás. Proč? Proto!

čtvrtek, 18. května 2017, 06:36Protestní akce s názvem „Je to na nás. Proč? Proto!" se po týdnu znovu vrátila do Českých...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení