Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

DRBNA HISTORIČKA: Masné krámy z jiného úhlu pohledu

čtvrtek, 27. června 2019, 15:51

V dnešním díle Drbny historičky se Jan Schinko věnuje Masným krámům. Tentokrát z jiného úhlu pohledu. Jeden čas byly považovány za ostudu města. Po roce 1948 je nechala radnice zavřít. V době bourací hrozilo, že Masné krámy z Budějc zmizí, v roce 1949 se ale znovu otevřely.

Na snímku z roku 1911 se bourá blok domů od Krajinské k České. Nechala ho zbourat německá spořitelna, pro kterou byl dům na rohu Krajinské a Hradební již malý. To předznamenalo vzhled Masných krámů v Hroznové ulici po celé šířce, což po postavení spořitelny, ani předtím, nešlo. Krámky mají různě vysoké pultové střechy, což je asi dědictví po řeznických krámech. Poslední řezník opustil objekt v roce 1899.

Krámky na snímku vypadají tak, jak tehdy uváděly místní Jihočeské listy, Republikán Budivoj a další. Shodly se na tom, že krámy jsou ostudou města a kazí ve městě vzduch. Kromě průčelí, na kterém si udržovaly portály firmy Houska, Hušák, Dušek nebo Ornstein, se na objekt do roku 1950 „nesáhlo“. Problém byl v tom, že majitelů krámů bylo osmadvacet a nedokázali se domluvit.

Jen jednou se nepřímo nebo přímo domluvili. Radnice dostala nápad koupit všechny krámy, poté objekt zbořit a postavit tam tržnici. O něčem takovém jako památka, renesance a empír radnice neuvažovala. To se ale nepovedlo, poněvadž jedna majitelka svůj krám radnici neprodala (krámek Haveldů). Neví se, jestli to bylo z vlasteneckých důvodů, nebo že radnice nabídla málo, také asi z piety k manželovi, zkrátka Masné krámy zůstaly. Znovu radnici krámy vadily po roce1948 a nechala je zavřít.

V roce 1970 chtěl podnik Restaurace a jídelny (RaJ) místo dřevěné kůlny ve dvoře, která sloužila jako sklad, postavit budovu zděnou s terasou a spojit ji se stávající terasou za klubovnou. Podle zápisu z jednání RaJ versus radnice ze dne 5. května 1970 radnice stavbu nepovolila. Měly se bourat všechny dvorní domy. To byla doba bourací. Právě v tom roce se např. zbourala staroměstská škola.

Ze zápisu ze dne 5. května 1970: „Dle výkresové dokumentace PÚP, asanačního plánu a plánu rekonstrukce výše uvedení zástupci nedávají souhlas k zamyšlené stavbě s tím, že upozorňují na brzkou asanaci dvorních prostranství. Blok domů omezený ulicí Českou, Hroznovou, tř. 5. května a Piaristickou je určen jako historické jádro se záměrem propojení všech dvorních traktů, t. j. veškeré budovy v tomto dvorním prostranství jsou přesně vymezeny k demolicím a asanacím.“ Poznámky: PÚP znamená podrobný územní plán, asanace je jiný název pro demolici.

Radnice zpracovala ve 20. století řadu „PÚPů“, něco se udělalo, něco se i povedlo, něco ne, něco se vyloženě zkazilo, ale vždy se to obratně zdůvodnilo. Zrovna v roce 1970 pustila radnice zprávy, že postaví z Lannovky do Kanovnické podchody, také že u ROH bude říční přístav, divadlo a plánuje se dálnice. Plnil se jen plán paneláků.

Může se připomenout, kdo vlastnil Masné krámy v roce 1923 (to bylo veřejné). Krámy č. 1 až 3 a 7 rodina Housků, krámy 4, 5, 16, 20 a 21 městská obec, krámy 6 a 10 Anna  Lukeschová, krám  8 Neubauerů, krám 9 Emanuel Neuwirth, krámy 11, 13, 14, 22 a 23 Holanských, krám 12  František Kammermayer, krám 15 Josef Žižka, krám 17 Ignatz Steffel, krám 18 Milan Drazdík, krám 19 Houšků, krám 24 Šubrtů, krámy 25, 26 a 27 Gudernů a krám 28 Hušáků.

Dne 9. června 1921 zamítla městská rada žádost p. J. Nusky o povolení ke zřízení automatického restaurantu v bývalých Masných krámech. V červenci 1949 ustanovila radnice pod tlakem komisi, co s krámy a komise se vrátila k restauraci.

Napsal(a) Jan Schinko | Foto Jan Schinko

Štítky Drbna historička, Jan Schinko, Masné krámy

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budkyO2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Dnes, 11:31Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování...

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobekMóda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Dnes, 11:02Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do...

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšitODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

Dnes, 10:27V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o