Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Bráníme zdravý rozum, nikoliv budování dálnice

středa, 21. května 2014, 15:52

Informace o nesouhlasu obyvatel Nového Vráta a okolí s plánovanou výstavbou Hlinského přivaděče vyvolala horlivou diskuzi. Členové občanského sdružení Hlinská - klidné bydlení tak i kvůli ní sepsali své argumenty a Budějcká Drbna je uveřejňuje v původním znění.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé se bouří proti Hlinskému přivaděči z dálnice D3

Průmyslová zóna kolem Okružní je velká jako 177 českobudějovických náměstí! Ano, je to přesně tak - kolem Okružní a na ní navazujícího dálničního přivaděče do Úsilného na budoucí D3 je rozvojová plocha vedená jako průmyslová zóna o rozloze 300 hektarů.

A tak nám prostě zdravý rozum nebere, proč by ve vedlejší obytné čtvrti Nové Vráto měla vzniknout další průmyslová zóna. Navíc v místě, které je obklopeno rodinnými domy, kde je krásný kus přírody, louky, rybník, potoky a hrdě vyčnívající Dubičák. Ano, toto vše má být nadobro zmařeno. Proč?

V místě má vyrůst Hlinský přivaděč s masivním kruhovým objezdem za stamiliony korun. Ano, dálnici potřebujeme a sjezdy z ní také, ale proč jich Budějovice potřebují šest, když ostatní srovnatelně velká města s fungující koncepcí dopravy mají dva až tři sjezdy?

Podíval se vůbec někdo, kam přivaděč ústí? Řešil někdo, že přivádí tranzit z dálnice do obytných čtvrtí a ústí do přetížené a již teď kapacitně absolutně nedostačující Rudolfovské třídy? Zkoušel jste někdo v poslední době odbočit doleva z Hlinské na Rudolfovskou? Pokud ano, tak víte, že to chce velkou dávku trpělivosti a nakonec i odvahy. Jinak jste odsouzeni čekat věčně na mezeru, která hlavně v ranní špičce neexistuje.

Zamyslel se někdo nad tím, kam všechna ta svedená auta, kamiony pojedou dál? Rudolfovskou k viaduktu? Vždyť budou stát v koloně až do Hlinska! Nebo postavíme ještě jednu Rudolfovskou do patra? Jinak totiž tento dopravní uzel zkolabuje.

Zdravý rozum nám dále říká, že všechna auta svedená Hlinským přivaděčem se tedy budou muset přes zácpu dostat na Okružní. Ale tam už přeci jeden hotový, čtyřproudý přivaděč je postavený, dokonce s kapacitním napojením na vnitřní okruh města, velkou kruhovou křižovatkou, obklopen stovkami hektarů průmyslové zóny...

A tak se ptáme našich zastupitelů zodpovědných za dopravu v tomto městě i paní náměstkyně Popelové: Na co potřebujeme Hlinský přivaděč? Aby svedl dopravu k rodinným domkům na Hlinské, odsud na přetíženou Rudolfovskou a dále na Okružní, kde již jeden přivaděč je?

Logicky se nabízí vysvětlení, že jediný, kdo by měl z přivaděče prospěch, jsou případní investoři, kteří by tak měli sjezd za stamiliony z našich peněz do jejich nové průmyslové zóny.

A tak věřte, že bráníme zdravý rozum, nikoliv postavení dálnice. Bráníme naše peníze, bráníme lidi, kteří v tomhle městě žijí. A to jak ty, kteří investovali v dané lokalitě do bydlení, tak i ty, kteří chtějí Českými Budějovicemi jezdit, nikoliv stát v kolonách. Za ušetřené peníze by se dala vyřešit vnitřní struktura města, okruhy, zkapacitnění místních komunikací, opravy stávajících.

Zjišťovali jsme názory odborníků a ti se shodují: projekt dálničního obchvatu Budějovic je plný chyb. Napojení na dálnici jsou příliš těsná. Pomsta politiků. Ano, i tak označují někteří experti projekt dálničního obchvatu krajského města.

Je smutným paradoxem, že město v rovině, s ideálními geomorfologickými podmínkami pro plánování struktury dopravy, má jednu z nejhorších dopravních situací v republice, a to jak uvnitř města, tak vně. Přece je logické, že hierarchie dopravy je dálnice, přivaděč, vnější okruh města, vnitřní okruh města a pak struktura.

Tato koncepce je totiž v Budějovicích rozdrobena, narušena nekoncepčními zásahy, jako jsou například rozdělování průtahů a městských okruhů nesmyslnými křižovatkami s jasně patrným vlivem developerů  a jejich zájmů (křižovatka na Dlouhé Louce pro napojení sodovkárny, plánovaná křižovatka na Husově třídě kvůli plánované výstavbě bytových domů U Kapličky, křižovatka u Sconta na Strakonické a tak dále). Okruh města Strakonická - Dlouhá Louka je dávno zničen křižovatkami, které zpomalují a kapacitně nedostačují.

Principiální dopravní řešení by mělo vznikat spoluprací architekta urbanisty a dopravního inženýra, nikoliv jen za účasti dopravního inženýra, který se soustředí na výpočty kapacit, ale co to způsobí celému městu, už neřeší.

Že je nám paní Popelovou pořád dokola předhazováno, že vše je podle schváleného územního plánu a proč situaci řešíme až nyní, když územní plán města byl schválen už před 15 lety?

Rádi bychom vzkázali paní Popelové, že jednotlivci i odborníci se snaží v této věci něco změnit po celou dobu. Jejich námitky ale padají pod stůl. A tak jsme spojili své síly a voláme po změně společně. Přichází nová generace a ta se upíná k odkazu osobností, za kterých v tomto státě věci fungovaly a vládl zdravý selský rozum.

A tak jako občané říkáme nahlas svůj nesouhlas a vzkazujeme, že chceme vést dialog, nikoliv poslouchat váš monolog. Chceme a jasně vidíme Nové Vráto jako místo pro život. Nikoliv jako „místo na dožití.“

Napsali Ing. Karel Turek a Ing. Radek David, Ph.D.
Hlinská - klidné bydlení, o.s.

Souhlasíte s argumenty nespokojených obyvatel, kteří Hlinský přivaděč odmítají?

 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 586 čtenářů

Kam dál?

Osobní věci dostane okradená žena zpátkyOsobní věci dostane okradená žena zpátky

Osobní věci dostane okradená žena zpátky

čtvrtek, 27. března 2014, 22:00Osobní doklady, průkaz studenta, potvrzení o absolvování potápěčského kurzu v Egyptě... To všechno...

Týnka hledá ztracený náramek. Nenašli jste ho?Týnka hledá ztracený náramek. Nenašli jste ho?

Týnka hledá ztracený náramek. Nenašli jste ho?

pondělí, 3. února 2014, 14:51S prosbou o pomoc se na Budějckou Drbnu obrátila její čtenářka Kristýna Havlisová. Kvůli ztracenému...

Caplík bude opět začínat od nuly, z IGY se musí odstěhovatCaplík bude opět začínat od nuly, z IGY se musí odstěhovat

Caplík bude opět začínat od nuly, z IGY se musí odstěhovat

úterý, 28. ledna 2014, 09:47Když už se jeden škrábe nahoru, najde se náhle něco, co ho srazí dolů, a on může začít znova....

O čem píše Drbna.cz

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužiliBabiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

neděle, 18. listopadu 2018, 22:32Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš...

Hamáček by teď pro pád vlády nebyl, ČSSD podle něj teprve rozhodneHamáček by teď pro pád vlády nebyl, ČSSD podle něj teprve rozhodne

Hamáček by teď pro pád vlády nebyl, ČSSD podle něj teprve rozhodne

neděle, 18. listopadu 2018, 15:26Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček by teď pro opoziční návrh na vyslovení nedůvěry vládě...

VAROVÁNÍ: V celé republice hrozí od nedělního večera náledíVAROVÁNÍ: V celé republice hrozí od nedělního večera náledí

VAROVÁNÍ: V celé republice hrozí od nedělního večera náledí

neděle, 18. listopadu 2018, 12:57V celé republice platí od dnešního večera výstraha před náledím. Místy se mohou objevit i zmrazky....

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o