Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

KAUZA: Když se majitel domu brání proti psům jedem

úterý, 22. listopadu 2011, 11:35

Jelikož Budějcká Drbna ráda naslouchá názorům a podnětům svých čtenářů, byla velmi potěšena, když obdržela od dopisovatele Martina zajímavý námět na reportáž. Trápí ho totiž počínání majitele jednoho z domů v rožnovské ulici Jaroslava Hůlky.

„Myslíte si, že je dobré kolem cesty, po které chodí děti a lidi venčit psy, nasypat jed?“ ptá se Budějčák Martin. Granule jedu jsou poházeny kousek od náměstí Bratří Čapků v úzké uličce směrem ke kartonáži Plojhar, která vede do polí. „Majitel domu tam má kamery, světla a informace pro pejskaře, že si škodu na domu uhradí,“ doplnil naštvaný občan.

Drbna proto požádala odborníka Tomáše Jíru, českobudějovického specialistu přes deratizaci, dezinsekci a dezinfekci, aby vyjádřil svůj názor na prazvláštní počínání majitele zmíněného domu. „Doufám, že v Budějovicích nepůsobí žádná firma, která by byla schopna takto vyložit nástrahu. Proto předpokládám, že si ji s největší pravděpodobností dotyčný občan pořídil ve volném prodeji. Bohužel nelze určit, o který druh se jedná. Tímto způsobem ji každopádně na volné prostranství aplikoval v rozporu s návodem k použití. Skutečnost, že se jedná o úmysl s cílem uškodit venčeným psům, potvrzuje cedule pověšená na domě,“ řekl Tomáš Jírů.

Hrozí vůbec tomu, kdo jed takto nastražil, nějaký postih?„Asi to nebude milovník psů, nicméně v tomto případě by dokazování nějakého přestupku bylo velmi obtížné. Pachatel vždy může uvést, že mu to tam někdo nasypal a on o tom ani neví. Pokud by však byl usvědčen, měla by možnost zakročit krajská hygienická stanice, a došlo-li v souvislosti s nástrahou k újmě na zdraví zvířete, pak i veterinární inspekce. Nebál bych se oslovit ani Českou inspekci životního prostředí,“ dodal Jíra.

Mezi nástrahami je určitý rozdíl, který deratizační profesionál podrobně vysvětlil: „Nástraha volně prodejná a přístupná občanům musí ze zákona vždy obsahovat takzvané hořčidlo, tedy látku, která nástrahu činí neatraktivní pro domácí zvířata a případně i malé děti, které by ji omylem požily. Prostě by jim nechutnala. Naproti tomu přípravky používané v profesionální DDD, které v žádném případě nesmí přijít do ruky běžnému občanovi – a právě tam by bylo pochybení firmy, která by trochu nástrahy kamarádovi odsypala – toto hořčidlo neobsahuje,“ uvedl Jíra a doplnil. „Může se tedy stát, že ji zvíře požije. Je-li však správně vyložena v souladu s návodem k použití a standardní metodikou deratizace do staniček, které zamezují či znesnadňují přístup domácích zvířat a malých dětí, je toto nebezpečí minimalizováno. Navíc musí být na místě vyložení umístěno upozornění.“

Závěrem tedy můžeme konstatovat, že podrážděný budějcký občan si rozhodně nepočínal podle návodu, natož se řídil nějakými směrnicemi. Pokud v nejbližších dnech půjdete ulicí Jaroslava Hůlky se svojí ratolestí či čtyřnohým miláčkem, buďte náležitě ostražití!

Výňatek z povinností profesionální DDD firmy

Deratizaci lze provádět v objektech, kde je možné zabezpečit všechna potřebná opatření uvedená na etiketách použitých přípravků nebo v této metodice, tedy: následné kontroly, doplňování přípravků, sběr uhynulých a odchycených hlodavců, odstranění zbylých přípravků po ukončení deratizace a kontrolu její účinnosti.

Každá deratizace musí být dokumentována protokolem, který musí dodavatel archivovat nejméně po dobu pěti let (§ 61 zákona č. 258/2000 Sb.) pro potřeby státních kontrolních orgánů (orgány ochrany veřejného zdraví, SVS, ochrany životního prostředí, policie apod.), pro případ nehod, otrav, případně pro volbu dalších vhodných technologických postupů apod.

V případě možného kontaktu neinformovaných osob s deratizačním přípravkem (například v bytové zástavbě, ve školách, zdravotnických objektech) musí být objekt označen na dohodnutých místech výstražnými letáky, upozorňujícími na tuto činnost. Letáky musí informovat o datu prováděné deratizace, komerčním názvu použitého přípravku (případně o účinné látce), o názvu provádějící firmy a telefonickém kontaktu. Musí být zdůrazněno nebezpečí pro děti, domácí a hospodářská zvířata a necílové druhy volně žijících zvířat.

Ve speciálních situacích (například prodejny a jiné veřejné prostory) je označení deratizovaných objektů a konkrétních míst s položenou nástrahou předmětem dohody odběratele a dodavatele. Takové i jiné nestandardní postupy je třeba vždy uvést v pracovním protokolu. V každém případě je však třeba zabezpečit nástrahové přípravky proti nepovolaným osobám.

Přípravky musí být pokládány především v místech pozorovaného nebo předpokládaného výskytu hlodavců. Například městské domy je účelné chránit především v koncových větvích kanalizace – v kontrolních šachtách.

Použité přípravky musí být přiměřené klimatickým podmínkám dané lokality. Umísťují se zpravidla do deratizačních staniček (dále jen staniček). Staničky musí být s výjimkou trvalých a bariérových deratizací v uzavřených objektech označeny názvem prováděcí firmy s telefonem pro operativní spojení a názvem použitého přípravku.  Použitý typ staniček musí odpovídat charakteru deratizované lokality, odolávat klimatickým podmínkám a svou konstrukcí minimalizovat roznášení přípravků do okolí. Na lokalitách, kde lze předpokládat možné zneužití přípravků, nebo dosažení přípravků dětmi či necílovými živočichy, je nutné použití takových staniček, které lze fixovat k podkladu a bezpečně je zajistit proti nežádoucímu otevření.

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o