Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Nad Českem proletěl bolid. Dva největší kusy by měly ležet v Českých Budějovicích

neděle, 10. prosince 2017, 17:32

V neděli 3. prosince večer krátce po čtvrt na sedm ozářil především jižní část Čech velmi jasný meteor. Kvůli špatnému počasí ale zůstal téměř bez povšimnutí. I přesto si dva náhodní pozorovatelé úkazu všimli, zaznamenán byl i speciálními přístroji, které jsou rozmístěny po celé České republice. Dva větší kusy bolidu měly podle vědců dopadnout přímo v Českých Budějovicích.

Přesně v 18 hodin 15 minut a 20 sekund vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 6 kilogramů a začal svítit ve výšce 78 kilometrů nad Veselím nad Lužnicí. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 13,4 kilometru za sekundu, celou světelnou dráhu dlouhou 63 kilometrů uletěl za bezmála 5 sekund a pohasl ve výšce pouhých 21 kilometrů vysoko jihozápadně od obce Hosín u Českých Budějovic.

Víme, že kromě hlavního kusu došlo k pádu ještě jednoho relativně velkého meteoritu o hmotnosti přibližně 250 gramů a několika výrazně menších gramových až desetigramových meteoritů. Zatímco dopadová oblast dvou větších kusů leží přímo v Českých Budějovicích, přesněji v oblasti sídliště Máj a Na Zavadilce a v jižní části přírodní rezervace Vrbenské rybníky, tak malé meteority mohou být mnohem dál až u obcí Úsilné a Libníč,“ uvedli vědci z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.


Znázornění pádových oblastí pro dva největší meteority. Foto: Google/ Astronomický ústav AV ČR

Podle vědců mohl mít dopad meteoritu přímé svědky. Bolid sice nebyl z Českých Budějovic, vzhledem k zatažené obloze, viditelný, ale samotný pád meteoritu na zem je podle nich předcházen zvukem slyšitelným po dobu několika sekund do vzdálenosti zhruba sta metrů od místa dopadu. Svistot je pak následován tupou ránou způsobenou nárazem meteoritu na zem.


Meteorit Stubenberg- ukázka, jak by mohl vypadat meteorit v Českých Budějovicích. Foto: P. Spurný.

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Astronomický ústav AV ČR

Štítky meteorit, bolid, České Budějovice, úlomky

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předemSouzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Dnes, 11:38Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana,...

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcemPodle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Dnes, 10:11Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva...

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráciZeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Dnes, 09:18Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o