Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v Českém Krumlově

středa, 4. září 2019, 08:54

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v českokrumlovské zámecké zahradě, kde hraje v létě. Otáčivé hlediště přináší divadlu, jež slaví 100 let, čtyři pětiny tržeb, které činí 54 milionů korun ročně. V říjnu bude mít hotovou studii, podle níž by mohla v Českých Budějovicích vzniknout nová divadelní budova. Jubileum si divadlo připomíná knihou i dočasnou scénou Bouda, v níž bude hrát od listopadu do ledna.

Město České Budějovice, jež vlastní točnu, má smlouvu s památkáři na pronájem pozemku do konce roku 2020. „Národní památkový ústav má pověření od ministra kultury, aby s námi uzavřel smlouvu na dalších pět let do konce roku 2025, nicméně smlouvu jsme ještě neviděli," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil město České Budějovice, aby vypsalo architektonickou soutěž na obnovu točny včetně zázemí na stávajícím místě, to se zatím nestalo. Železobetonová konstrukce je stará přes 25 let, divadlu rostou náklady na její dílčí opravy. Točna potřebuje podle Průdka v příštích letech rekonstrukci za miliony. Její zázemí je, jak řekl, na úrovni roku 1958, kdy se v zámeckém parku začalo hrát.

Jihočeské divadlo má z otáčivého hlediště roční tržby asi 40 milionů. Podle studie ekonomických dopadů utratí diváci díky točně v regionu 100 milionů korun ročně. Průdek by byl rád, kdyby se točna přesunula do divadelního traktu, o nějž by se mohla rozšířit zahrada. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale už dřív řekl, že by měla zůstat v zahradě, u letohrádku Bellarie.

„Rozšíření o divadelní trakt by vyřešilo souboj mezi památkáři a divadlem, problémy zázemí - byla by tam i parkovací místa. Město Český Krumlov by ale muselo vykoupit a vyměnit pozemky," řekl Průdek.

Sto let připomene Bouda na Mariánském náměstí

Sto let si divadlo připomene i scénou Bouda, kterou otevře 21. listopadu na Mariánském náměstí, hrát tam bude do ledna. Náklady jsou šest milionů korun, většinu kryje divadlo z prodeje vstupenek a má víc peněz od sponzorů. Město dalo divadlu na oslavy 1,2 milionu korun. Bouda bude v místě, kde byl koncem 20. století položen základní kámen nového divadla, jež dosud nestojí. Strategický plán města do roku 2027 počítá s novou budovou pro divadlo a filharmonii. Za 800 tisíc korun vznikne do půlky října studie.

Činohra má za sebou českou sezonu, zdramatizovala i román Jiřího Hájíčka Rybí krev o lidech z obcí, co musely ustoupit stavbě Temelína. Divadlo uvažuje, že zpracuje další knihy autora. „Diváci jsou nadšeni, že tu dobu zažili, že se jich to dotýká rodinně, plní nám to hlediště a přitom to není jednoduché téma," řekl ředitel.

V čele divadla i všech čtyř souborů jsou třicátníci, Průdek je rád. „Na druhou stranu mám na pozici vedoucí marketingu nebo ekonoma lidi, kteří jsou o generaci starší, a to je skvělé. Já jim s nadsázkou říkám, že jsou můj geront tým, a já miluju svůj geront tým. Jsou to zkušení lidé, od kterých se můžu spoustu věcí přiučit," řekl Průdek.

Napsal(a) ČTK | Foto Jihočeské divadlo

Štítky Jihočeské divadlo, otáčivé hlediště, Český Krumlov, České Budějovice

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o