Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. století

středa, 28. srpna 2019, 14:32

Jedna z nejočekávanějších chvil současné obnovy Horního zámku přišla na řadu v pondělí. Po zhruba 160 letech restaurátoři odkryli malovaný záklopový strop v jedné z místností renesančního apartmánu. Zatímco od znovuobjevení stropu v roce 1997 jsme mohli vidět pouze malý kousek stropu odkrytý v sondě, nyní můžeme znovu obdivovat strop v plném rozsahu, se všemi dochovanými detaily.

I přes poškození stropu mohutným požárem Horního zámku v roce 1857, je většina motivů stále rozeznatelná. Na stropě tak znovu můžeme obdivovat rostlinné motivy, zvířata, postavy, města i hrady. „Na stropě teď znovu objevujeme kouzelné motivy, například lasičku, jednorožce, hořící město, myslivce nebo volavku. Po odkrytí stropu bude nyní následovat jeho ochránění textilií během restaurování výmaleb na stěnách a příští rok samozřejmě čistění a restaurování stropu samotného,“ vysvětluje kastelán zámku Vojtěch Brož.

Strop nechali na počátku 17. století vybudovat tehdejší majitelé zámku, Novohradští z Kolovrat. Spolu s dochovanou renesanční výmalbou měl zdobit obytné místnosti severovýchodního křídla Horního zámku. Naposledy ho tak vcelku spatřili zřejmě zaměstnanci Schwarzenbergů, když strop opravovali po již zmiňovaném požáru Horního zámku v roce 1857. Restaurování stropu je součástí probíhajícího projektu obnovy Horního zámku, na který zámek získal více než 110 milionů korun, z nichž 85 procent je pokryto EU.

Zatím strop dělá radost především restaurátorům a zaměstnancům zámku, návštěvníci si jej budou moci přijít prohlédnout na nově otevřené prohlídkové trase od roku 2021.

Tisková zpráva

Štítky zámek, Vimperk, rekonstrukce

Na vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. stoletíNa vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. stoletíNa vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. stoletíNa vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. stoletíNa vimperském zámku odkryli výjimečný malovaný záklopový strop ze 17. století

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o