Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeský kraj přestaví v Bechyni Dům služeb na muzeum keramiky

sobota, 3. srpna 2019, 11:25

Jihočeský kraj investuje přibližně 27 milionů korun do přestavby Domu služeb v Bechyni na Táborsku. Místo toho vznikne v rekonstruovaném prostoru mezinárodní muzeum keramiky. Expozice je nyní umístěna v budovách někdejšího zámeckého pivovaru a spravuje ji Alšova jihočeská galerie. Tyto prostory jsou nevyhovující, uvedl Jihočeský kraj v tiskové zprávě.

„Důvodem pro stěhování muzea jsou jistě i náklady spojené s nájmem," uvedl krajský radní Antonín Krák (ČSSD). Rekonstrukci uhradí z 85 procent dotace Evropské unie, zbytek zaplatí Jihočeský kraj.

Rekonstrukce začne ještě letos a potrvá přibližně rok. Podle Kráka přestavba původní Dům služeb zásadně změní. „Z budovy zůstane v podstatě jenom skelet a vznikne velký otevřený prostor, kde lépe vyniknou umělecká díla," řekl radní.

Mezinárodní muzeum keramiky vzniklo v Bechyni v roce 1967, a to i v souvislosti s konáním mezinárodních symposií keramiky v České republice. Keramika se kromě toho v Bechyni vyráběla od 16. století. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 tam knížecí rod Paarů začal ve své továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola.

Napsal(a) ČTK | Foto Michal Ritter

Štítky ČR, správa, muzea, stavby, Jihočeský, Bechyně

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o