Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih

neděle, 1. července 2018, 09:03

Pětadvacetiletý cestovatel Tadeáš Šíma z Prachatic započal svou sólovou expedici Na kole přes Afriku v listopadu loňského roku. Cesta z marockého Tangieru do jihoafrického Kapského města měřila více než 13 tisíc kilometrů.

Šímovi se podařilo přejet africký kontinent na kole až na druhý pokus. Přestože mu v roce 2016 v Maroku ukradli kolo, snu se nevzdal a do Afriky se opět vrátil v listopadu. Cesta podél západního pobřeží Afriky mu skrz sedmnáct států trvala sedm měsíců a měřila přes 13 tisíc kilometrů. Zpět do Prahy se Šíma vrátil 26. června.

Tadeáš pojal cestu nízkorozpočtově a nejčastěji přespával v přírodě ve stanu. Hotelů nebo hostelů využíval pouze v hlavních městech, když vyřizoval víza do dalších zemí. Právě víza se stala překážkou pro cestu do Nigérie, a tak musel část původně plánované cesty z Toga do Gabonu absolvovat letecky.


Video z Tadeášova návratu.

Jedním z hlavních cílů jeho cesty bylo setkat se Arthurem Sniegonem, zakladatelem české neziskové organizace Save Elephants, která se zasazuje o ochranu volně žijících slonů. Tadeáš s Arturem společně na slona pralesního v Kongu sice nenarazili, poštěstilo se ale na konci expedice v Namíbii, kde Tadeáš spatřil slona afrického.

Cesta neprobíhala vždy podle představ. V Ghaně si při střetu s mikrobusem vykloubil rameno a v Kapském městě byl okraden trikem přímo u bankomatu. Nejhorší zážitek si ale odváží z Namíbie, kde po něm skupina mužů začala bezdůvodně házet kameny. Z potyčky ale se štěstím vyváznul bez zranění. Na kontě má také 37 defektů pneumatik a šest zničených pláštů.

O svých zážitcích se nyní Tadeáš chystá napsat knihu, na kterou mu dobrovolní přispěvatelé darovali takřka 140 tisíc korun. Aktuální dění lze sledovat na jeho Facebooku Na kole přes Afriku.

Tisková zpráva

Štítky Tadeáš Šíma, expedice, kolo, Afrika

Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih.Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih.Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih.Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih.Expedice Na kole přes Afriku je u konce. Tadeáš Šíma přejel kontinent od severu na jih.

O čem píše Drbna.cz

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Dnes, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný oborInspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

sobota, 14. září 2019, 18:11Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina...

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazenímNa přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

sobota, 14. září 2019, 15:09V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o