Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

VIDEO: Nejlepší světoví plachtaři předvádí své umění a bojují o tituly nad Hosínem

čtvrtek, 9. srpna 2018, 06:36

Ty nejlepší, nejkrásnější a největší kluzáky v akci jsou nyní k vidění na jihočeském nebi nad Hosínem. Tamní letiště je totiž dějištěm mistrovství světa v bezmotorovém létání. Nejlepší světoví plachtaři se utkají ve třech soutěžních třídách, v osmnáctimetrové, dvacetimetrové a volné třídě. 

Mistrovství světa v bezmotorovém létání na letišti Hosín u Českých Budějovic končí v neděli 12. srpna. Hosínské letiště i nebe nad ním je plné krásných bílých strojů už od 26. července. V prvním týdnu se konaly tréninkové lety a teď se rozhoduje o mistru světa v plachtění.

O tituly se plachtařská světová elita bojuje v osmnáctimetrové, dvacetimetrové a volné třídě. Metry znamenají rozpětí křídel větroně, ve volné třídě jsou letouny o maximální hmotnosti 750 kilogramů. 

Dějištěm už pětatřicátého světového šampionátu mělo být původně příbramské letiště, ale z technických a organizačních důvodů se přesunulo na jih Čech. Veřejné vnitrostátní letiště Hosín bylo k pořádání této prestižní akce zvoleno vzhledem k tomu, že areál po všech stránkách zcela vyhovuje pořádání tak velké soutěže. I technické zázemí letiště plně odpovídá potřebám mistrovství světa. 

A lidé z Aeroklubu České Budějovice, jejichž domovským letištěm je právě hosínský areál, který provozují, si při pořádání klání plachtařů ze sedmadvaceti zemí světa, vedou znamenitě. Velmi si cení toho, že tak vrcholný podnik se koná právě u nich na letišti. „Je to skvělé, pro nás je to čest, hostit světový šampionát a světovou plachtařskou elitu. Kdoví, jestli se taková akce bude ještě někdy opakovat, o pořadatelství je totiž obrovský zájem," uvedla správcová hosínského letiště Hana Morcheová.

Ta podotkla, že akce je ale obrovským zážitkem nejen pro pořadatele. Bezmotorové létání je atraktivní také jak pro samotné piloty, tak je zároveň parádní podívanou pro diváky. Ti tak mohou vidět až do neděle 12. srpna v akci ty nejlepší světové plachtaře. Ty v jejich větroních do výšky vytáhnou kolegové s motorovými letadly zhruba kolem poledne, záleží vždy ale na počasí. Kluzáky pak během závodního odpoledne naplachtí až 450 kilometrů a zhruba kolem sedmnácté hodiny se vrací zpět na základnu do Hosína. Ovšem časy jsou opravdu jen orientační, vše se odvíjí od aktuálního počasí.

Hosínské letiště hostí světový šampionát v bezmotorovém létání.Hosínské letiště hostí světový šampionát v bezmotorovém létání.Hosínské letiště hostí světový šampionát v bezmotorovém létání.Hosínské letiště hostí světový šampionát v bezmotorovém létání.

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o