Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Českobudějovická teplárna se v mrazech blíží výrobnímu maximu

čtvrtek, 1. března 2018, 08:01

Arktické mrazy, které se nevyhnuly ani jihu Čech, zvýšily produkci Teplárny České Budějovice na 290 tun páry za hodinu. Množství tepelné energie vyrobené ve dvou uhelných kotlích se tak už přiblížilo maximu 300 tun.

Běžná zimní produkce teplárny, když je venku kolem nuly, je 200 tun páry za hodinu. „Firma má v rezervě ještě záložní zdroj Nové Vráto a plynové kotle, takže ani případný další pokles mrazů tepelnou pohodu domácností neohrozí,“ řekl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28 300 bytů ve městě. Běžná zimní produkce teplárny, jsou-li venkovní teploty kolem nuly, je okolo 200 tun páry za hodinu v pracovních dnech a 150 až 170 tun o víkendech. Silné ochlazení zvedá podle mluvčího výrobu úměrně tomu, jak roste zájem o teplo a teplou vodu a jak promrzají zdi budov. „Zatímco v pátek 23. února dosáhla výroba 240 a po oba víkendové dny 200 tun páry za hodinu, v pondělí 26. února, kdy se opět rozjela výroba průmyslových podniků, stoupla na 280 tun a teď se ještě zvýšila,“ uvedl Zuntych.

Podle místopředsedy představenstva teplárny Tomáše Kollarczyka se výroba o mrazivém víkendu zvýšila na úroveň všedního dne.

Energetici upozorňují na to, že ve velkých mrazech není dobré mít dlouhodobě otevřená sklepní okna, vchodové dveře či okna v bytech. Hrozí, že radiátory a rozvody topení i teplé vody vychladnou a zamrznou. Pomůže nastavit termostatické hlavice do polohy 1 nebo proti zamrznutí (sněhová vločka). „Pak radiátor zvolna topí a nezamrzne, i kdyby okno nebylo zcela zavřené,“ vysvětlil Zdeněk Zuntych.

Foto teplarna-cb.cz | Zdroj ČTK

Štítky mráz, teplárna, produkce, pára

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Dnes, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Dnes, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o