Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Českobudějovické středisko rané péče může využívat nové prostory

středa, 8. listopadu 2017, 19:21

Českobudějovické středisko rané péče, které je v regionu jediné pracoviště svého druhu se zaměřením na dětské poruchy zraku, může využívat nové prostory v bývalém objektu pozemních staveb v Čechově ulici. Jihočeši se zapojili i do celorepublikového Týdne rané péče.

Středisko se věnuje stovce rodin z Jihočeského kraje a části Vysočiny. Nabízí služby především předčasně narozeným dětem nebo i starším dětem s vadou zraku. S vadou zraku se narodí přibližně dvě procenta populace.

Vedoucí střediska Jana Tušlová uvedla, že klientela českobudějovického střediska by mohla být početnější. „Ale ten náš tým je tak velký, že může v tuto chvíli obhospodařit přibližně sto rodin. Proto úzce spolupracujeme i s dalšími poskytovateli těchto služeb," podotkla Tušlová.

Středisko, které existuje od devadesátých let minulého století, působilo v minulosti na třech jiných místech. Současné prostory podle Tušlové poskytují nejkomfortnější podmínky.

Do střediska rodiče s dětmi chodí jen na prvotní konzultaci. Dále potom pracovnice objíždějí rodiny v terénu. „Každá může zvládnout maximálně dvě tyto takzvané konzultace za den. Při nich formou cvičení pracuje s dětmi na odstraňování vad zraku a zadává jim úkoly, na nichž pak rodiče s dětmi sami pracují," řekla Tušlová.

Středisko spolupracuje s neonatologickým oddělením českobudějovické nemocnice. U novorozenců mohou totiž často jen lékaři poznat vadu zraku. „Ale neznamená to, že bychom se zaměřovali jen na novorozence, mohou k nám přijít i starší děti. V každém věku je šance na zlepšení zraku," upřesnila.

„Je to velmi záslužná činnost, pomáhat rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Raná péče se snaží vytvářet takové podmínky, aby dítě mohlo vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči. Vážím si obětavosti, profesionality a lidského přístupu pracovnic střediska,“ řekl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda při  slavnostním otevření nových prostor střediska..

Týden rané péče jde do finiše, vyvrcholí benefičním večerem

V rámci celorepublikového Týdne rané péče, který začal v pondělí 6. listopadu, pořádá na jihu Čech středisko v Českých Budějovicích řadu akcí pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 9. listopadu proběhne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích. Vymazlená kavárna v Havlíčkově Brodě nabídne od 15 hodin „kafe jinak“ pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci díky dočasné ztrátě zraku vyzkoušet, jak fungují zbylé smysly. V pátek 10. listopadu nabídne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích přednášku poradkyně rané péče Petry Samcové na téma Raná péče jako preventivní podpora vývoje dětí s rizikem poruchy dalšího vývoje.

Kampaň Týden rané péče také nabízí výstavu „Hold životu“ v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí. Expozice je poctou budějovické neonatologii s příběhy předčasně narozených dětí. Výstava fotografií známého jihočeského fotografa s názvem „Raná péče očima Jiřího Tvaroha“ bude k vidění v Čajovna U Hrušky v Prachaticích.              

Celý týden bude slavnostně zakončen v pátek 11. listopadu od 19 hodin Benefičním společenským večerem v sále Beseda v Českých Budějovicích, výtěžek půjde na pomoc rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto c-budejovice.cz | Zdroj ČTK

Štítky Raná péče, středisko, objekt, benefice

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Dnes, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Dnes, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o