Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Českobudějovické středisko rané péče může využívat nové prostory

středa, 8. listopadu 2017, 19:21

Českobudějovické středisko rané péče, které je v regionu jediné pracoviště svého druhu se zaměřením na dětské poruchy zraku, může využívat nové prostory v bývalém objektu pozemních staveb v Čechově ulici. Jihočeši se zapojili i do celorepublikového Týdne rané péče.

Středisko se věnuje stovce rodin z Jihočeského kraje a části Vysočiny. Nabízí služby především předčasně narozeným dětem nebo i starším dětem s vadou zraku. S vadou zraku se narodí přibližně dvě procenta populace.

Vedoucí střediska Jana Tušlová uvedla, že klientela českobudějovického střediska by mohla být početnější. „Ale ten náš tým je tak velký, že může v tuto chvíli obhospodařit přibližně sto rodin. Proto úzce spolupracujeme i s dalšími poskytovateli těchto služeb," podotkla Tušlová.

Středisko, které existuje od devadesátých let minulého století, působilo v minulosti na třech jiných místech. Současné prostory podle Tušlové poskytují nejkomfortnější podmínky.

Do střediska rodiče s dětmi chodí jen na prvotní konzultaci. Dále potom pracovnice objíždějí rodiny v terénu. „Každá může zvládnout maximálně dvě tyto takzvané konzultace za den. Při nich formou cvičení pracuje s dětmi na odstraňování vad zraku a zadává jim úkoly, na nichž pak rodiče s dětmi sami pracují," řekla Tušlová.

Středisko spolupracuje s neonatologickým oddělením českobudějovické nemocnice. U novorozenců mohou totiž často jen lékaři poznat vadu zraku. „Ale neznamená to, že bychom se zaměřovali jen na novorozence, mohou k nám přijít i starší děti. V každém věku je šance na zlepšení zraku," upřesnila.

„Je to velmi záslužná činnost, pomáhat rodinám překonávat těžké situace při výchově dítěte s postižením. Raná péče se snaží vytvářet takové podmínky, aby dítě mohlo vyrůstat v domácím prostředí a rodina nemusela přistoupit k ústavní péči. Vážím si obětavosti, profesionality a lidského přístupu pracovnic střediska,“ řekl primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda při  slavnostním otevření nových prostor střediska..

Týden rané péče jde do finiše, vyvrcholí benefičním večerem

V rámci celorepublikového Týdne rané péče, který začal v pondělí 6. listopadu, pořádá na jihu Čech středisko v Českých Budějovicích řadu akcí pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 9. listopadu proběhne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích. Vymazlená kavárna v Havlíčkově Brodě nabídne od 15 hodin „kafe jinak“ pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci díky dočasné ztrátě zraku vyzkoušet, jak fungují zbylé smysly. V pátek 10. listopadu nabídne prezentace služby na Neonatologických dnech v Českých Budějovicích přednášku poradkyně rané péče Petry Samcové na téma Raná péče jako preventivní podpora vývoje dětí s rizikem poruchy dalšího vývoje.

Kampaň Týden rané péče také nabízí výstavu „Hold životu“ v kulturním domě ve Veselí nad Lužnicí. Expozice je poctou budějovické neonatologii s příběhy předčasně narozených dětí. Výstava fotografií známého jihočeského fotografa s názvem „Raná péče očima Jiřího Tvaroha“ bude k vidění v Čajovna U Hrušky v Prachaticích.              

Celý týden bude slavnostně zakončen v pátek 11. listopadu od 19 hodin Benefičním společenským večerem v sále Beseda v Českých Budějovicích, výtěžek půjde na pomoc rodinám dětí se zrakovým a kombinovaným postižením.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto c-budejovice.cz | Zdroj ČTK

Štítky Raná péče, středisko, objekt, benefice

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Dnes, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Dnes, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o