Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Důležité doplňky stravy nejen pro sportovce

čtvrtek, 9. července 2015, 13:01

Jakožto sportovkyně a bývalá závodnice si svůj trénink (nebo jakýkoli jiný sportovní výkon) nedokážu představit bez dávky kvalitních aminokyselin a proteinů. Ať už z běžného jídla nebo z doplňků stravy. Pokusím se vám alespoň ve stručnosti přiblížit, jak důležitá je ve sportu správná suplementace, a jak vám nejen urychlí regeneraci, ale také zvýší výkon a sílu!

Ze všech suplementů, které sportovci obecně užívají, nemá žádný tak výsostné postavení jako proteiny. Strava bohatá na přísun proteinů není žádným novým objevem! Již staří Řekové a Římané jedli hodně červeného masa ve víře, že tato potravina je zdrojem síly a pomůže jim zvítězit. 

Každá tkáň lidského těla obsahuje proteiny! Ať se jedná o krevní buňky, orgány, šlachy, vazy či kosti. Každý, kdo se věnuje nějaké intenzivní sportovní aktivitě, potřebuje proteiny, aby v jeho těle mohla probíhat regenerace a svalový růst. Vzhledem k tomu, že proteiny nemohou být v těle uskladněny ve své původní formě, musíme tyto látky pravidelně přijímat ve stravě. Velký pozor však musíme dávat na nadbytečný příjem proteinů. Pokud je tělo nevyužije k regeneraci, budou využity pouze v energii, nebo přeměněny na tuky!

Proteiny, které se dostávají do trávicího traktu, jsou rozloženy na jednodušší aminokyseliny. Aminokyselinu si můžeme představit jako jednu částečku řetězce, pokud se tyto částečky spojí dohromady, vzniká protein, který může být tvořen stovkami nebo tisíci aminokyselinami.

Živočišné produkty jsou, co se týče kvality proteinů, zdaleka nejlepší! Je sice pravdou, že obsahují vyšší množství tuku, ale faktem zůstává, že jeden dobrý hovězí steak vám poskytne všechny esenciální aminokyseliny (v organismu nevznikají sami a musíme je přijímat ve stravě). Na druhou stranu i rostlinná strava obsahuje takové výživné látky, které v mase nenajdete, je hlavním důvodem, proč by naše strava měla být vyvážená a složená jak ze živočišných, tak z rostlinných zdrojů.

Ačkoli jsou proteiny a aminokyseliny prakticky to samé, budeme o nich mluvit odděleně, neboť mnoho výrobců prodává i individuální aminokyseliny. Mějte na paměti, že výrobek, jehož etiketa hlásí, že obsahuje „všechny aminokyseliny“, není nic jiného než další zdroj proteinů.

Zřejmě nejpopulárnější formou proteinových suplementů, jsou proteinové prášky. Jsou to sušené a zpracované proteiny obsažené v mléce, mase, vejcích či sóje. V posledních letech patří mezi ty nejpopulárnější syrovátkový protein. Mezi pozitivní vlastnosti syrovátkového proteinu patří hlavně velmi rychlá absorpce v těle a jeho role v imunitním systému. Z praktického hlediska je také nutné říci, že syrovátkový protein nezpůsobuje nepříjemné nadýmání, jako jiných proteinových produktů. A ještě pro doplnění - jestliže chcete přibrat, pak vyměňte proteinový nápoj za gainerový suplement s vyšším podílem sacharidů. Pomůže vám nastartovat metabolismus a vybudovat sílu k nabrání svalové hmoty.

Pokud se vrátíme zpět k aminokyselinám, tak mezi nejpoužívanější a pro sportovce nejdůležitější je komplex aminokyselin s rozvětveným řetězcem, takzvaným BCAA (Leucin, Isoleucin a Valin). BCAA jsou jedny z nejefektivnějších aminokyselin, protože skutečně přímo ovlivňují metabolické procesy. Jestliže se do těla dostává více BCAA, dochází mnohem méně k rozpadu svalové tkáně během tréninku. Vyzkoušejte je a sami se přesvědčíte, že i po těžkém tréninku budete druhý den „v pohodě“.

U nás ve Sportcentru Delfín samozřejmě všechny tyto suplementy také nabízíme. A ať už chcete zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu, tak vám rádi pomůžeme jak s tréninkovým plánem, tak i případnou suplementací.

Na úplný závěrem si ještě musíme uvědomit, že do celého procesu spadá také pitný režim, který je pro sportovce opravdu velmi důležitý! Vzhledem k tomu, že proteiny a aminokyseliny mohou zatížit trávicí systém, doporučuji během suplementace zvýšit pitný režim. Právě dostatek tekutin v krvi, umožňuje přenos kyslíku do svalů a odvádí z něj kyselinu mléčnou.

Takže na zdraví a moc se těším brzy na viděnou u nás v Delfínu.

Za celý Delfín tým,

Renata Ticháčková
osobní trenér a mistryně ČR ve fitness a bodyfitness

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Dnes, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Dnes, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločkyV týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Dnes, 11:09Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o