Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Českobudějovická Samsonova kašna prochází jarním úklidem

pondělí, 18. dubna 2011, 14:03

Pracovníci společnosti Čevak zahájili čištění Samsonovy kašny na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Jako každý rok touto dobou vyčistí pracovníci prostory kašny, vytáhnou předměty naházené lidmi dovnitř a zkontrolují instalace fontány, řekla novinářům mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Kašnu nechává Čevak jako provozovatel vyčistit jednou ročně potápěči a dvakrát ročně ji vypouští. "Kašna by měla být v plném provozu do konce tohoto týdne,“ doplňuje Kramářová.

Základem fontány je kamenná nádrž s charakteristickým barokním půdorysem o průměru 17 metrů. V jejím středu vystupuje z vodní hladiny hranolový sokl se čtyřmi chrliči na bočních stranách, na němž stojí čtyři postavy atlantů podpírajících rozměrnou kruhovou mísu, ze které v jejím středu, na samém vrcholu celé kašny, vyrůstá podstavec s plastikou představující biblického Samsona na lvu.

Návrh technického řešení nové kašny zpracoval jezuita František Baugut z Jindřichova Hradce. Kamenickými pracemi byl pověřen budějovický mistr Zachariáš Horn, sochařskou výzdobou pak Josef Dietrich, který je autorem i dalších sochařských děl ve městě. Vlastní práce na kašně probíhaly v letech 1721-1727.

Horní mušli k zachycování vody vytesal mistr Horn přímo v kamenolomu poblíž Besednice u Trhových Svinů, odkud byla roku 1722 i přes komplikace, způsobené jejími velkými rozměry, dopravena do města. Hornovou prací jsou i čtyři ozdobné vázy a kamenné sloupky okolo kašny. Josef Dietrich vytesal plastiku Samsona krotícího lva, čtyři atlanty podpírající mušli a čtyři chrliče vody.

Voda byla do kašny čerpána z Vltavy, na jejímž pravém břehu vyrostla kvůli tomu vodárenská věž, dokončená roku 1724. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.

V roce 1990 prošla kašna rekonstrukcí, během níž původní sochy nahradily kopie. Originální sochařská díla z kašny jsou nyní vystavena v přízemí českobudějovické radnice.


autor: Dobrin Stojcev

Kam dál?

Řídila opiláŘídila opilá

Řídila opilá

pondělí, 18. dubna 2011, 09:43Nebezpečnou jízdu 47leté ženy z Českobudějovicka naštěstí uplynulý týden ukončili v obci Lišov...

Objasněné krádežeObjasněné krádeže

Objasněné krádeže

pondělí, 18. dubna 2011, 08:46Trhosvinenští policisté objasnili trestnou činnosti tří mužů (ve věku 55, 35 a 29 let), kteří od...

Z potravin v jižních Čechách nejvíce zdražil cukr krystalZ potravin v jižních Čechách nejvíce zdražil cukr krystal

Z potravin v jižních Čechách nejvíce zdražil cukr krystal

pátek, 15. dubna 2011, 14:20Obchodníci v Jihočeském kraji nejvíce zvýšili ceny krystalového cukru, levnější je přírodní...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení