Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Díky Integrovanému dopravnímu systému Jihočeského kraje mohou lidé cestovat na jednu jízdenku

pátek, 3. února 2017, 10:34

Integrovaný dopravní systém Jihočeského kraje (IDS JK) od začátku roku funguje na Českobudějovicku. Na jednu jízdenku lze kombinovat cestování několika druhy dopravních prostředků – vlakem, linkovým autobusem, trolejbusem i autobusem městské hromadné dopravy. Lidé mohou jízdenku IDS JK využít i několikrát denně. Při dojíždění do zaměstnání, do školy nebo k lékaři lze tak na jízdném výrazně ušetřit.

„V současné době má s krajem smlouvu na zajištění systému pět dopravců. A to pro území krajského města Dopravní podnik města České Budějovice, dále pak ČSAD Autobusy České Budějovice, Comett plus a GW BUS,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana pro dopravu Jan Kubík. Ten zároveň připomněl, že kromě zmiňovaných dopravců mohou cestující navíc využít i vlaky Českých drah. Osobní a spěšné spoje neomezeně, k tomu navíc rychlíky v úsecích České Budějovice – Zliv a České Budějovice – Velešín. Smluvní dopravci jsou označeni samolepkami IDS, zapojení do systému je zvýrazněno i na zastávkách a v jízdních řádech. 

Jihočeský kraj uhradí zapojeným dopravcům prokazatelné ztráty vzniklé nižšími příjmy za levnější tarify jízdného. „Máme na to pro letošní rok vyčleněno 13,5 milionů korun. Ale jaká to bude suma, ve skutečnosti záleží na tom, jak moc budou lidé systém využívat,“ dodal hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Jízdenku IDS JK lze zakoupit na autobusových nebo vlakových nádražích. Aby mohl cestující začít integrovaný dopravní systém využívat, musí mít buď průkaz IDS JK s fotografií, který pořídí za třicet korun, ale jde pro jízdenku použít i jinou průkazku na slevu jízdného – například žákovskou, studentskou či ZTP. Držitelé těchto průkazů si pak mohou zakoupit časové jízdenky s platností na 7, 30 nebo 90 dnů. „Nejvýhodnější je si pořídit jízdenku na 90 dnů, kde cestující ušetří na jízdném 28 procent v porovnání s klasickým jízdným. U třicetidenní a sedmidenní IDS jízdenky je úspora až 20 procent,“ uvedl poradce jihočeského hejtmana pro dopravu Ivan Študlar. Další slevu nad rámec tarifů mají senioři nad 65 let. Zajímavou výhodou, kterou ocení hlavně rodiče či prarodiče je, že majitel průkazu může zdarma přepravit dvě děti do šesti let.

Českobudějovicko bylo pro zavedení IDS JK vybráno hlavně proto, že je to spádová oblast, v níž využívá veřejnou dopravu denně až 90 procent obyvatel.

Území IDS JK je rozděleno na tarifní zóny. Rozkládá se v okruhu do dvaceti kilometrů od krajského města. Na jednu jízdenku IDS JK se lze dostat například na Křemežsko, do Zlaté Koruny, na Borovansko, do Ševětína, Zlivi nebo Holašovic. „Do integrovaného dopravního systému je v našem kraji zapojeno už devadesát obcí. A my počítáme s rozšířením tarifních zón,“ dodal hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Kraj systém v lednu především ladil

Hodně aktuální je, aby se s IDS cestující dostali například do Borku, Boršova, Rudolfova nebo Včelné. Tady by se mohli lidé systému dočkat už na konci letošního roku. „Rádi bychom v budoucnu propojili s IDS Tábor a Jindřichův Hradec i další okresní města,“ prozradil Jan Kubík s tím, že ale další plány se ujasní a budou mít konkrétnější podobu až po vyhodnocení dosavadního provozu IDS.

Kraj systém v lednu hlavně dolaďoval, takže se IDS JK nedostalo moc velké publicity. A tak za první měsíc fungování jízdenky IDS JK využilo jen padesát lidí. „Nejdražší byla za 2780 korun, nejlevnější za 90 korun,“ upřesnil Josef Michálek ze společnosti Jihočeský koordinátor dopravy (Jikord). Větší zájem byl o dlouhodobější jízdenky, na odbyt šly hlavně jízdenky třicetidenní. Nejvíc systému využívali lidé bez dalších slev a senioři nad 65 let.

O letošní novince zatím moc lidí neví. Někdo o ní slyšel, ještě ji však nevyužil, většinou o ní lidé totiž nemají ani potuchy. „To jsem netušila, že něco takového tady máme. Já sice už moc nikam nejezdím, ale určitě pro lidi, kteří denně někam dojíždí, třeba do práce, je to určitě šikovná věc,“ řekla čtyřiasemdesátiletá Petra Kalivodová z Českých Budějovic. „Vůbec netuším, co to je. Jak a proč to funguje. Proto nemohu posoudit, jestli je to dobré a jestli bych to využíval,“ zaskočila otázka na IDS jedenadvacetiletého Jakuba Navrátila, který jezdí do Českých Budějovic do školy z vesničky nedaleko Strakonic.

„Věřím, že až lidé přijdou na výhody IDS, budou jej využívat v mnohem větší míře,“ podotkl Zimola.

Veškeré informace o IDS Jihočeského kraje Českobudějovicko získají cestující na internetových stránkách www.idsjk.cz, v prodejních místech dopravců nebo na pohotovostní infolince Jikord: v pracovní dny od 8 do 16 hodin na telefonu 380 070 206, v pracovní dny od 16 do 22 hodin a o víkendech od 8 do 20 hodin na telefonním čísle 720 110 310.

Na autobusových zastávkách veřejné linkové dopravy zařazených do systému jsou označením IDS vybaveny dopravní značky i jízdní řády. Samolepkami IDS jsou označena vozidla veřejné linkové dopravy a ČD, rozsah platnosti IDS je i v železničních jízdních řádech. Dopravní podnik města České Budějovice zvýrazňuje zapojení do IDS na jízdních řádech na zastávkách.

Projekt připravil a realizoval Jihočeský kraj se společností Jikord ve spolupráci s dopravci a městem České Budějovice, coby zřizovatelem Dopravního podniku města České Budějovice, největším přepravcem na jihu Čech.

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a SaturnDnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes, 14:04Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského...

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce horZákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Dnes, 13:50Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš,...

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimuPolitolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Dnes, 13:32Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o