Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Část Jižní tangenty získala stavební povolení. Stavět se začne v roce 2021

pátek, 16. srpna 2019, 10:10

Nejzásadnější projekt pro Budějce. I tak je nazývaná stavba Jižní tangenty. Její hlavní část získala stavební povolení. Stavět by se mělo začít na začátku roku 2021 a práce by měly trvat necelé dva roky. Odhadované náklady se pohybují kolem 800 milionů korun.

Jižní tangenta má propojit silnici I/3 vedoucí na Český Krumlov a budoucí dálnici D3. Její hlavní část, dlouhá 2,7 kilometru, získala stavební povolení. „Tento projekt obsahuje celkem čtyři stavební povolení. Dvě jsou už v právní moci a dvě jsou v administrativním procesu příslušného stavebního úřadu,“ popsal situaci náměstek hejtmanky Josef Knot.

Jižní tangenta je jedním z největších silničních projektů Jihočeského kraje. Projekt obsahuje novou komunikaci včetně dvou mimoúrovňových křižovatek, tři železniční mosty, překládky kanalizací, vodovodů, plynovodů, cyklostezku do 3 obcí v blízkosti komunikace a vegetační úpravy.

První část bude okružní křižovatkou s pěti rameny napojena na hlavní silnici na Český Krumlov za obcí Planá. Odtud povede směrem na Boršov nad Vltavou a východním směrem k budoucí dálnici D3 u Roudného. 

Stavba se Českých Budějovic dotkne nejvíce před Včelnou. „Křížení nově budované komunikace Jižní tangenty (silnice II/143), silnice III/0354 a místních komunikací je řešeno novým kruhovým objezdem před obcí Včelná. Nově bude železniční trať vedena mimo úroveň komunikací, převedení cyklistů přes kruhový objezd bude po dvou nových lávkách nad komunikací. Podél komunikace, v blízkosti stávající zástavby obce Včelná, budou vybudovány protihlukové zdi. A v rámci stavby se počítá také s vybudováním nových sjezdů pro přístup k pozemkům podél stavby,“ uvedl náměstek primátora Viktor Lavička.

Tangenta musí být dokončena s obchvatem

První část tangenty musí být podle Jihočeského kraje hotová spolu s dálničním obchvatem. „Předpoklad zahájení stavebních prací je na začátku roku 2021 a realizace by měla trvat necelé dva roky,“ uvedl náměstek Knot. 

Cena se zatím podle odhadů pohybuje kolem necelých 784 milionů korun s DPH. „Předmětem projektu jsou ale ještě další výdaje, které nejsou obsahem stavebního rozpočtu jako například překládky inženýrských sítí ve vlastnictví společností E.ON a Cetin, výkupy pozemků nebo náklady na projektovou dokumentaci,“ vysvětlil Knot.

Proti druhé části vznikla petice

Druhá část tangenty, která by měla vést od Roudného na Novou Ves a odtud k Trhovým Svinům, má ale problémy. Proti stavbě totiž protestují některé dotčené obce, které se bojí že silnice naruší okolní přírodu. Vznikla petice, kterou podepsalo 1500 lidí.

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistíCK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Dnes, 14:51Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook,...

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciályZačínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Dnes, 10:57Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného...

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffitiNěkteré budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Dnes, 09:53Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o