Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Řidiči své plechové miláčky nakrmí levněji, cena pohonných hmot do konce roku klesne

pondělí, 26. listopadu 2018, 07:00

České benzinky podle většiny analytiků do konce roku zlevní až o korunu za litr. Motoristé mohou děkovat klesající ceně ropy.

„Pohonné hmoty budou v nadcházejících týdnech zlevňovat a do konce letošního roku očekávám pokles průměrných cen až o korunu na litru, a to jak v případě benzinu, tak i nafty. Pro pokles cen jednoznačně hovoří vývoj na trhu s ropou," řekl analytik Miroslav Novák.

Čerpací stanice zlevňují nerady a ceny ponechávají na velmi vysokých úrovních. Dochází tím k růstu jejich marží. Zpravidla to ospravedlňují kompenzací vyšších nákladů na přimíchávání nemrznoucích složek do pohonných hmot v zimním období," vysvětluje portfolio manažer Petr Pelc.

Pokles cen pohonných hmot je ale pouze dočasný, v příštím roce opět porostou. „Cena benzinu se během příštího roku přiblíží ke 34 korunám za litr," dodal ekonom Štěpán Křeček.

I přestože v Česku palivo do aut stále zdražuje, jeho cena se dlouhodobě pohybuje pod celoevropským průměrem. „Kupříkladu v Německu je benzin dražší až o pět korun na litr. Důvodem jsou nižší spotřební daně. Česko si vede dobře také v porovnání s dalšími okolními zeměmi. Levnější pohonné hmoty jsou jenom v Polsku, a to asi o korunu na litr," říká analytik Boris Tomčiak.

 

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com

Štítky ekonomika, palivo, pohonné hmoty, nafta, benzin, ceny

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o