Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu peníze, provoz ale nepřeruší

středa, 16. února 2011, 15:39

Kontaktní centra občanského sdružení Prevent ve Strakonicích a Prachaticích pokračují v poskytování služeb i přes nedostatek peněz, jejich provoz je závislý na dotacích, které stát dosud nevyplatil. Agentuře Mediafax to ve středu řekl ředitel a předseda sdružení Michal Němec.

 

Kvůli nedostatku peněz musel Prevent přistoupit k řadě úsporných opatření, aby činnost kontaktních center a dalších provozovaných zařízení mohla pokračovat. "Občanské sdružení Prevent je jednou z mnoha stovek neziskových organizací v České republice, které poskytují sociální služby a jejichž provoz je závislý na dotacích. Jejich vyplácení probíhá na základě žádostí, které ministerstva nebo krajské a městské úřady vyhlašují většinou v posledním pololetí předchozího roku. Zpracování a vyplácení dotací se ale protahuje mnohdy až do konce pololetí aktuálního roku," přiblížil Němec.
 
Neziskové organizace se tím dostávají do situace, kdy podle zákona a dalších předpisů musí poskytovat služby, platit související náklady včetně mezd pracovníků, ale jejich účty zejí prázdnotou. „Prevent hospodaří ročně s rozpočtem zhruba 13,5 milionu korun. To znamená, že na první čtyři měsíce provozu, kdy jsme v období čekání na dotace, potřebujeme nějak zajistit asi 4,5 milionu korun, abychom mohli platit nájmy, nakupovat materiál a dávat mzdy pracovníkům,“ uvedl Němec.
Neziskové organizace řeší tuto situaci různými půjčkami, žádostmi o delší splatnost faktur, odkladem placení nájmů a podobně. "Každá bankovní půjčka předpokládá velké úroky, které však nejsou hraditelné z dotací, navíc nezisková organizace získává úvěr velmi obtížně. Prevent to řeší větším množstvím menších půjček od známých, které jsou většinou pouze s formálním korunovým úrokem,“ dodává ředitel organizace, která tímto způsobem prožívá již dvanáctý začátek roku.
 
Už v roce 2010 se kontaktní centra potýkala s výrazným poklesem finančních prostředků nutných na zajištění služeb a po mnoha letech fungování hrozilo dokonce jejich zrušení. Na vzniklou situaci Prevent zareagoval řadou významných změn. Od ledna 2010 není pod kontaktními centry terénní program. Terénní práci na Strakonicku a Prachaticku zajišťuje jiný projekt Preventu. Dále se spojily v obou kontaktních centrech. "Zkrátila se také provozní doba a byl zpoplatněný potravinový servis. Díky zavedeným úsporným opatřením a celkové restrukturalizaci projektu se podařilo zachovat dostupná nízkoprahová zařízení zaměřená na drogovou problematiku v obou regionech," doplnil Němec.
 
Prostřednictvím služeb kontaktních center se například zabraňuje šíření nebezpečných infekčních onemocnění mezi klienty, ale i mezi drogami nezasaženou populací. V kontaktních centrech se orientačně testují rizikoví uživatelé drog na výskyt protilátek na vir HIV a žloutenek typu B, C a poté klienty odkazují do zdravotnických zařízení.
 
Kromě poradenství v oblasti Harm Reduction zaměřené na snižování rizik spojených s užíváním drog se provozuje i výměnný program pro uživatele drog, například výměna injekčních stříkaček a jehel, poskytnutí dezinfekce, filtrů, injekční vody, kondomů a podobně. Dále kontaktní centra poskytují základní zdravotní ošetření, zprostředkovávají detox a léčbu drogových závislostí nebo poskytují poradenství v sociální oblasti a poradenství a asistenci při jednání s úřady, hledání práce nebo ubytování.
 
Dobrin Stojcev

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířatFOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

Dnes, 10:29V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se...

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o