Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeští celníci vybrali vloni na clech a spotřebních daních 6,25 miliardy korun

pátek, 4. února 2011, 13:12

Částkou ve výši téměř 6,25 miliardy korun, která zahrnuje příjmy na clech a na daních, přispěli za rok 2010 do státního rozpočtu celníci na jihu Čech. Vladimír Pešek z českobudějovického celního ředitelství řekl v úterý agentuře Mediafax, že nejvíce, přes pět miliard korun, bylo z minerálních olejů.

 

Největší částka ve výběru spotřebních daní připadá na minerální oleje, a to více než pět miliard korun.

Více než 508 milionů korun inkasovali na spotřební dani z lihu a lihovin, 281 milionů na spotřební dani z piva, téměř 200 000 korun na spotřebních daních z vína tabáku a tabákových výrobků.

Celníci spravují také ekologické či energetické daně, tedy daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny.

V roce 2010 zde vybrali částku převyšující 346 milionů korun.

Na cle ze zboží, které je na území České republiky dovezené ze zemí mimo Evropskou unii, vybrali bezmála 100 milionů korun.

"Se správou spotřebních daní také souvisí kontrolní činnost a vyhledávání nelegálního zboží. Patří sem kontroly zaměřené na přepravu a prodej zboží podléhajícího spotřební dani nebo odhalování skladů a nelegálních výroben tohoto zboží. Především jde o cigarety a alkohol.

Jihočeští celníci například zajistili v roce 2010 přes 750 000 kusů nezdaněných cigaret. Minimální spotřební daň z jedné cigarety je přitom 2,01 koruny. Tímto se zabránilo v daňovém úniku za více než 1,5 milionu korun," řekl Pešek.

Také rok 2010 byl ve znamení kontrol týkajících se ochrany práv duševního vlastnictví a autorských práv. Jihočeští celníci zajistili velké množství padělků a napodobenin různého druhu zboží.

"Škoda způsobená majitelům ochranných známek a autorských práv by převyšovala 140 milionů korun. Oproti roku 2009 jde o téměř dvojnásobnou hodnotu zajištěného zboží. Nejvíce zajištěného zboží připadá na textilní výrobky a CD a DVD nosiče. Dále jde o výrobky kožené galanterie, sportovní zboží, hodinky, obuv, kosmetiku, pracovní nástroje, hračky a další zboží," dodal Pešek.

Celní úřady loni na jihu Čech v 63 případech kontrolovaly, zda cizinci, kteří v jejich regionu pracují, tak činí v souladu se zákonem o zaměstnanosti. Na 40 cizinců z celkově 164 zkontrolovaných pracovalo bez platných povolení nebo vykonávalo práce, které byly s vydanými povoleními v rozporu.

"Více než polovina nelegálně pracujících připadá na občany Ukrajiny, za nimi následovali občané Vietnamu, Číny a Nepálu. Celníci směřovali své kontroly do stavebnictví, zemědělství, gastronomie, obchodu a služeb, ve kterých na základě vlastních poznatků zjistili nejvyšší počet nelegálně zaměstnaných cizinců," doplnil Pešek.

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o