Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské památky hlásí rekord. Největším tahákem je stále zámek v Českém Krumlově

čtvrtek, 14. ledna 2016, 09:25

Zájem o jihočeské památky pod správou Národního památkového ústavu stále roste. Statistika hlásí za minulý rok až pětiprocentní nárůst. Celkově zámky, hrady a další objekty navštívilo více než 1100 tisíc lidí.

Stále platí, že největší zájem mají turisté o zámek v Českém Krumlově. Návštěvnost dokonce překonala hranici 400 tisíc! I zde tedy padl dosavadní rekord. Oproti roku 2014 je to nárůst o více než 9 procent.

„Český Krumlov je trvale oblíbenou turistickou destinací nejen díky statusu památky UNESCO, či zásluhou vzrůstajícího zájmu o tuzemskou turistiku a památky obecně, ale především také kvůli neustále se rozšiřující nabídce prohlídkových tras a kulturních aktivit v areálu hradu a zámku,“ zmínil Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Stříbrná medaile patří tradičně zámku Hluboká, který vyhledalo více než 260 tisíc turistů. Zde se dá ovšem mluvit o poklesu, byť jen minimálním - v roce 2014 Hlubokou navštívilo o necelých tisíc lidí více.

Třetí nejnavštěvovanější památkou byl zámek Červená Lhota. Zde se návštěvnost přehoupla přes hranici 70 tisíc.

Památkáři uvádějí, že loňska sezóna překonala očekávání. Co je důvodem takového úspěchu? „Na rekordní návštěvnosti se podílí několik faktorů. Národní památkový ústav neustále zpestřuje a obohacuje nabídku prohlídkových tras a kulturních akcí, které vyhledává stále větší počet zájemců. Rostoucí trend oblíbenosti tuzemské turistiky navíc podpořilo i vlídné počasí a v neposlední řadě celoroční provoz na několika jihočeských památkách,“ řekl Petr Pavelec. 

Napsal Václav Votruba | Foto zamek-ceskykrumlov.eu

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o