Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Národní památkový ústav opravil bývalý morový špitál. Letos se začne pracovat i na obnově kaple

pondělí, 18. ledna 2016, 15:50

Jak jsme již informovali, bývalý morový špitál, který se nachází na Pražské třídě v Českých Budějovicích, bude mít opět využití. V nově zařízených prostorech naleznou zázemí někteří zaměstnanci Národního památkového ústavu. Počítá se i s rekonstrukcí kaple Nejsvětější Trojice, která bude přístupna veřejnosti.

Opravené prostory byly dnes (18. ledna) dopoledne představeny novinářům. „V interiérech byly odstraněny novodobé stavební prvky z předchozí rekonstrukce v 80. letech 20. století, byl opraven krov, vyměněna střešní krytina a provedena izolace proti vodě. Místnosti získaly nové podlahy, osvětlovat je budou repasovaná původní okna. Změn doznaly také exteriéry. Nové jsou nejen fasády, ale též znovuvybudované oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady,“ řekl Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

V letošním roce se budou odborníci věnovat exteriérům této památky. Mimo jiné dojde k sadovým úpravám zahrady. Už tento rok se také začne pracovat na obnově kaple. Za zmínku stojí, že se v kapli dochovaly malby Františka Jakuba Prokyše.

„V klenbě kostela jsou vyobrazeni Abrahám se třemi mládenci, sv. Augustin, andělé se symboly Nejsvětější Trojice a znak města Českých Budějovic. Naopak na stěnách má freska ornamentální charakter a na východní stěně doplňuje oltář iluzivní malbou,“ zmínil Petr Pavelec. 

Napsal Václav Votruba | Foto Jan Luxík

Morový špitálMorový špitálMorový špitálMorový špitálMorový špitál

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o