Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Národní památkový ústav opravil bývalý morový špitál. Letos se začne pracovat i na obnově kaple

pondělí, 18. ledna 2016, 15:50

Jak jsme již informovali, bývalý morový špitál, který se nachází na Pražské třídě v Českých Budějovicích, bude mít opět využití. V nově zařízených prostorech naleznou zázemí někteří zaměstnanci Národního památkového ústavu. Počítá se i s rekonstrukcí kaple Nejsvětější Trojice, která bude přístupna veřejnosti.

Opravené prostory byly dnes (18. ledna) dopoledne představeny novinářům. „V interiérech byly odstraněny novodobé stavební prvky z předchozí rekonstrukce v 80. letech 20. století, byl opraven krov, vyměněna střešní krytina a provedena izolace proti vodě. Místnosti získaly nové podlahy, osvětlovat je budou repasovaná původní okna. Změn doznaly také exteriéry. Nové jsou nejen fasády, ale též znovuvybudované oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady,“ řekl Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

V letošním roce se budou odborníci věnovat exteriérům této památky. Mimo jiné dojde k sadovým úpravám zahrady. Už tento rok se také začne pracovat na obnově kaple. Za zmínku stojí, že se v kapli dochovaly malby Františka Jakuba Prokyše.

„V klenbě kostela jsou vyobrazeni Abrahám se třemi mládenci, sv. Augustin, andělé se symboly Nejsvětější Trojice a znak města Českých Budějovic. Naopak na stěnách má freska ornamentální charakter a na východní stěně doplňuje oltář iluzivní malbou,“ zmínil Petr Pavelec. 

Napsal Václav Votruba | Foto Jan Luxík

Morový špitálMorový špitálMorový špitálMorový špitálMorový špitál

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o