Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Slovenská kultura míří do Budějc. Sedmnáctý ročník akce začíná v pátek

čtvrtek, 11. února 2016, 16:47

Na devět dní znovu dýchne na Budějce „československá atmosféra“. V krajské metropoli začíná v pátek 12. února další ročník oblíbených Dnů slovenské kultury. Již sedmnáctý ročník, který město pořádá, bude plný zajímavých besed, divadel, koncertů nebo gastronomických zážitků.

Rozsah tradiční kulturní akce se však oproti minulému roku o něco zmenšil. „Když se dívám na čísla, tak je letošní rok o něco chudší. V loňském roce se zúčastnilo 40 umělců, letos je jich 32. Zjišťujeme, že nemá cenu počet akcí nafukovat. Cesta vede spíš přes vybírání a vytvoření akcí, které budou navštívené,“ doplnil náměstek primátora Jaromír Talíř.

Zahájení Dnů slovenské kultury proběhne na radnici ve výstavní síni, kde v pátek od 16 hodin proběhne vernisáž nitranského výtvarníka Miroslava Poláka. Právě z Nitry, partnerského města ležícího na severním pomezí Podunajské roviny, dorazí do Budějc i delegace, která nahradí velvyslance obou států, kteří se z účasti pro tento rok omluvili.

Tahákem rovněž bude pondělní promítání filmu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama od Venduly Bradáčové z roku 2013. Představitelkou je Dorota Nvotová, která svůj neutěšený život řešila tím, že odešla do Nepálu a tam založila školu pro děti. Film, jenž se bude promítat v Kině Kotva, vypráví o tom, co se v Nepálu všechno stalo. Na několik dní v rámci Dnů slovenské kultury přijede sama herečka do Budějc.

V rámci akce také probíhají Dny slovenské kuchyně. Přestože tentokrát organizátoři opustili Haluškové pretěky, oblast gastronomie nabízí během devíti dnů bohatý výběr, a tak se mohou milovníci slovenských jídel určitě těšit. Například v Masných krámech jim k tomu tradičně několikrát zahraje Ľudová hudba bratov Wimmerovcov.

Náměstka primátora pro kulturu Jaromíra Talíře také překvapil fakt, že v Českých Budějovicích žije poměrně dost slovenských občanů. Podle posledního sčítání Českého statistického úřadu se v roce 2011 hlásilo k slovenské národnosti 959 z 93 715 lidí. 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o