Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějovice vyprovodí zimu starodávným pohanským zvykem

sobota, 12. března 2016, 08:16

Průvod, který symbolicky ukončí zimu a přivítá jaro, proběhne zítra od 15 hodin v doprovodu zpěvu a muzicírování. Morana bude vynesena za hradby města, zapálena a utopena v Malši.

Akce začne v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí. Průvod pak povede přes náměstí Přemysla Otakara II., Solnou bránu, nábřeží Malše a Zlatý most u Kulturního domu Slavie. Zimu z Budějc vyprovodí spolek TVOR s Jakubem Ladou Vavřinou.

Moranu vyneseme za hradby města, zapálíme a utopíme v řece Malši a zpět se vrátíme s jarem. Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas,“ říkají zástupci spolku TVOR. „Za veselého zpěvu a muzicírování s folklórním sborem Bárováček vyprovodíme Paní Zimu z Českých Budějovic.

U Zlatého mostu nedaleko Slavie bude Morana před očima diváků zapálena a vhozena do řeky. Je to symbol odchodu zimy. „Jaro, líto, živou větvičku, symbol života si přineseme do města zpět stejnou cestou na Piaristické náměstí do Galerie Pod kamennou žábou.

Dnes se navíc mezi 10. a 16. hodinu můžou zájemci přijít podívat na výtvarnou dílnu v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde se veselou tvořivou prací připravuje průvod. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit výbavu do zítřejšího průvodu.

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o