Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Studenti se pokusí nahradit stavbu Kaplického Rejnoka

úterý, 15. března 2016, 09:23

Chybějící investor byl hlavní důvod zastavení možné budějcké stavby koncertního centra v podobě takzvaného Rejnoka od architekta Jana Kaplického. Návrhy na alternativu tvoří studenti v rámci architektonické soutěže.

Soutěž má přinést návrhy na novou budovu Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Projekt Rejnok zesnulého Jana Kaplického se bohužel zastavil kvůli financování, proto byla vyhlášena studentská soutěž na toto velké budějcké téma,“ uvedl člen poroty a architekt Radek Vopalecký. Bez ohledu na zaslané projekty je ale malá pravděpodobnost, že by se nějaký projekt nakonec realizoval.

Studentské soutěže se věnují podobně jako workshopy aktuálním tématům, o kterých se mluví. Snaží se tedy najít nová řešení pro daný problém. Ceny a odměny v soutěži jsou víceméně symbolické tak, aby pokryly náklady studentů, kteří projekt zpracovávají v rámci výuky na vysoké škole,“ upřesnil dále Vopalecký. „Vítězné návrhy se obvykle nerealizují.

„Novostavba filharmonie je velké téma a soutěž má za cíl také vyvolat diskusi nad pracemi ve smyslu - co by, kdyby,“ říká Vopalecký. Návrh budovy musí počítat s víceúčelovým využitím. Komplex má disponovat sálem s kapacitou až tisíc diváků v kombinaci s otevřenou scénou pro koncerty venku. Samozřejmostí je komfortní zázemí pro návštěvníky.

Soutěž je veřejná a jednokolová. Je určena pro studenty architektury a stavitelství nebo absolventy s dobou ukončení studia maximálně pět let. Do soutěže se mohou zapojit i architektonické týmy, kde ale minimálně půlku týmu budou tvořit studenti a absolventi.

V soutěži bude oceňován zejména kreativní přístup s neotřelým řešením formulovaných problémů. Při hodnocení návrhů bude rovněž kladen důraz na kvalitu architektonicko-urbanistického řešení, dispoziční a funkční řešení zpracovaných projektů i originalitu řešení,“ dodává Vopalecký.

Vyhlášení soutěže se uskutečnilo 14. března a do 30. května mohou zájemci své projekty posílat. Odborná porota pak zasedne 15. června a o osm dní později vyhlásí výsledky. Vítěz získá odměnu 2500 eur, druhý projekt pak 1500 eur a třetí cena je 1000 eur. Porota se však může rozhodnout pro jiné rozdělení. Celková dotace je 5000 eur.

Více čtěte na stránkách vyhlašovatele soutěže, kde se mohou studenti registrovat!

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o