Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské divadlo uvede všechny Shakespearovy hry ve 120 minutách

pondělí, 4. dubna 2016, 19:37

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede premiéru hry, ve které tři herci do 120 minut vměstnají všech 37 her a 154 sonetů Williama Shakespeara. Hru divadlo uvádí v roce čtyřsetletého výročí úmrtí světového dramatika. Inscenace není parodií na Shakespearovu tvorbu, ale odráží dnešní komplexní přístup k životu a všudypřítomný spěch a shon. Jde o poslední premiéru letošní divadelní sezóny.

Režie se ujal mladý režisér a dramaturg Šimon Dominik. Na jevišti se setkají Tomáš Drápela, Pavel Oubram a Tomáš Havlínek. Režisér si do inscenačního týmu přizval osobnosti, se kterými spolupracoval v Západočeském divadle v Chebu - scénu vytvořil Karel Čapek, návrhy kostýmů jsou z dílny Terezy Vašíčkové, autorem hudby je Matěj Kroupa, pohybové spolupráce se ujala Diana Toniková.

Po Shakespearově smrti v roce 1616 se jeho život a dílo staly cílem mnoha kritických debat, polemikou nad jeho existencí počínaje a pochybnostmi o stáří Hamleta konče. Jeho kompletní obsáhlé dílo a biografii ale zná jen málo lidí. „Takto se zřejmě zrodila myšlenka redukce Shakespearova díla,“ vedoucí obchodního oddělení Jihočeského divadla Věra Ernstová.

Američtí autoři scénáře Jess Winfield, Adam Long a Daniel Singer uvedli tuto hru, ve které zároveň oni sami ztvárnili všechny role, v premiéře 9. června 1987 v Kalifornii. Evropskou premiérou pak bylo její uvedení v londýnském West Endu v březnu 1992, od té doby je úspěšně hrána v celé Evropě. V překladu Jiřího Joska a v divadelní adaptaci a režijní spolupráci Jana Borny ji v tuzemsku inscenovalo poprvé v listopadu 2008 pražské Divadlo v Dlouhé.

Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o