Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava Vnímání zahalí na měsíc Samsonovu kašnu a spojí ji s Domem umění

neděle, 8. května 2016, 16:29

„Sejdeme se u kašny.“ Tradiční věta Budějčáků, když se chtějí potkat a vyrazit někam posedět či za zábavou. Jenže to bude v září a v říjnu tak trochu problém. Samsonova kašna se stane od 8. září do 9. října součástí výstavy Vnímání. Jan Šépka, který je jejím autorem, dominantu Budějc zahalí a spojí lávkou s Domem umění. To proto, aby si obyvatelé uvědomili význam této památky.

Samsonova kašna je nezpochybnitelnou památkou města, které loni oslavilo 750 let své existence. Vnímáme však fakt, že je barokní dominanta jednou z největších svého druhu v zemi? Procházíme kolem ní takřka denně, a tak už ji na náměstí někteří mohou brát jako „samozřejmost“. „Nepřemýšlíme již o podstatě této památky, ani o vztahu k prostoru velkorysého náměstí,“ píše Šépka v materiálech k výstavě.

K tomu navíc dále zmiňuje, že naopak umělecké skvosty, které vystavuje Dům umění na náměstí, jsou pro naše oči zastřeny. „Návštěvník neznalý situace galerii těžko hledá. Je zřejmé, že určitá forma utajení prostoru galerie může být i výhodou, nicméně prožitek z výstavy a případná diskuse o umění a kultuře se vytrácí z našeho běžného denního repertoáru,“ doplňuje Šépka.

Jak tedy změní náměstí na měsíc svou podobu? Samsonova kašna se zahalí do kruhového prostoru, který ji oddělí od náměstí Přemysla Otakara II. Ten bude propojen přímou cestou se schody s prostorem prvního patra Domu umění, kde se opět objeví kruh. Měl by však mít jiný význam. „Návštěvník by se v prostoru galerie mohl pohybovat pouze po vymezené kruhové cestě a do volných prostor galerie by se vlastně nedostal, vnímal by pouze prostor pomocí stropu, který by nebyl ve vnitřní promenádě instalován,“ popisuje autor výstavy.

Smyslem výstavy Vnímání není jen upozornění na vstup do Domu umění, ale také znázornění kašny jako šperku v galerii. Jan Šépka ve výstavě vidí paralelu k podobným počinům v zahraničí, kteří o vstupu výtvarného umění do veřejného prostoru uvažovali již v 60. letech minulého století. „Vzhledem k proporcím svých projektů a jejich společenské aktivitě zprostředkovali nenásilně svůj umělecký názor velkému množství lidí, což je i naším záměrem,“ dodává.

V klidu mohou být řidiči, kteří přes náměstí pojedou. Pod lávkou, která spojí Dům umění se Samsonovou kašnou, jejíž stěna bude ve výšce více jak sedmi metrů, se bude dát normálně projíždět. Dopravu v centru tak výstava neomezí. Zelenou projektu dalo i vedení města, a tak po více než roce, kdy fandil Motoru, se Samson znovu stane ústřední postavou městského dění. Pravděpodobně ale bude rozdělovat občany na příznivce a odpůrce výstavy.

Líbí se vám nápad výstavy Vnímání?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 1820 čtenářů
Výstava VnímáníVýstava VnímáníVýstava VnímáníVýstava VnímáníVýstava Vnímání

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o