Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Dvě zlaté medaile získal českobudějovický sbor Jitřenka na festivalu Svátky písní 2016!

středa, 8. června 2016, 18:08

Dětský pěvecký sbor Jitřenka při Domě dětí a mládeže v Českých Budějovicích se vrátil z mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní 2016 v Olomouci s dvěma zlatými medailemi. Prestižní soutěž, která proběhla od 1. do 5. června, měla letos již 44. ročník a pro sbor Jitřenka představuje zisk dvou medailí velký úspěch.

Pro sbor to nebyla první účast v této soutěži, Jitřenka se jí zúčastnila již poněkolikáté. Naposledy v roce 2013, kdy sbor také získal zlatou medaili. V letošním roce Jitřenka zvolila účast dvou sborů a v kategorii do 16 let získala nejvyšší počet bodů. Navíc její mládežnický sbor Puellae Budviciense získal nejvyšší počet bodů mezi mládežnickými sbory. V tomto sboru zpívají dívky od 15 do 18 let.

Celkem se festivalu, který nabízí celou řadu soutěžních kategorií, zúčastnilo 29 sborů ze všech koutů světa a přibližně tisíc zpěváků. Soutěži předsedala mezinárodní porota složená z odborníků z Chorvatska, Anglie, Thajska, Polska, Slovenska i České republiky.

Děti z Jitřenky si užily krásné dny v Olomouci, kde současně probíhaly oslavy Mezinárodního dne dětí a řemeslné trhy v centru města. Pro sbor to jistě nebude poslední účast na tomto festivalu, který spojuje prestižní soutěž s příjemným prostředím a skvělou atmosférou začátku léta. Součástí festivalového programu byly již tradičně doprovodné koncerty, koncertní maraton pěveckých sborů pod širým nebem, závěrečný večírek a diskotéka pro dětské sbory i setkání sbormistrů s porotou.

Pořadatelem soutěže Svátky písní je spolek Festa Musicale, který vznikl v roce 1998 a navázal tak na dlouhou tradici sborových festivalů v Olomouci, která trvá již od roku 1972. V tomto roce vznikl z iniciativy Karla a Jiřího Klimešových Olomoucký festival dětských pěveckých sborů, z něhož se v roce 1977 stal festival Svátku písní a od roku 1991 se otevřel pro všechny kategorie pěveckých sborů. Za 43 let existence festival navštívilo přes 3 tisíce pěveckých sborů, tedy přes 100 tisíc zpěváků z desítek zemí světa.

Své svěřence doprovodila do Olomouce sbormistryně Elvira Gadžijeva. Dětský pěvecký sbor Jitřenka se utvořil z původně folklorního souboru v roce 1966 a dnes v něm zpívá přibližně 180 dětí. Koncertují pravidelně i mimo Českou republiku a s úspěchem se účastní soutěží v Evropě i v zámoří.

Jitřence ještě zdaleka nezačínají prázdniny. V červenci ji čeká cesta do Chorvatska na sborové soustředění s koncertováním. Navíc jsou v plném proudu přípravy na operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou zkouší Jihočeské divadlo na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, a které se účastní 30 dětí z Jitřenky. V září se soubor těší na nové zpěváky a zpěvačky! 

Napsal(a) Klára Havlínová

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

pondělí, 19. srpna 2019, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

pondělí, 19. srpna 2019, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

pondělí, 19. srpna 2019, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o