Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Buskers fest nabídne Českým Budějovicím znovu po roce pouliční umělce

neděle, 12. června 2016, 17:07

Pouliční umělce – muzikanty, herce, kejklíře, ale třeba i kreslíře budeme potkávat od pondělí 20. do pátka 24. června v Budějcích. Kulturně barevný festival pak v pátek zakončí Xavier Baumaxa a kapely Vltava, Smutný Karel a The Dark Blue Elephants. Více o akci nám řekl jeden z hlavních pořadatelů František Ciml.

Na co se můžeme těšit letos?
Jako pokaždé jsme na letošní Buskers fest přichystali spoustu zábavy, ze které si vybere naprosto každý. V ulicích Českých Budějovic bude možné potkat muzikanty napříč nejrůznějšími žánry, divadla pro děti i dospělé a letos poprvé i performerky s obřími bublinami z Rakouska nebo kreslíře, který na přání nakreslí portrét. Na Sokolském ostrově bude k vidění i několik výstav.

Busking jakého umělce vy sám považujete za nejzajímavějšího?
Mám rád, když umělec na ulici dokáže své diváky vtáhnout do svého vystoupení. Mistři komunikace s diváky byli v minulých letech Arte della Tlampač. Naprosto živelné je vystoupení Šráji nebo artistek Belle Etage, které vypadá jak z cirkusu.

Buskers v Budějcích pořádáte již šestý rok. Jak se zrodila první myšlenka uspořádat takto zaměřený festival?
Přesně si detaily vzniku myšlenky nepamatuje asi nikdo. Před lety jsem hodně cestoval a po návratu z jednoho výletu jsem si stěžoval Petrovi Znojovi, že mi v Čechách chybí život v ulicích. V evropských metropolích je naprosto běžné, že se na ulici potká dvojice důchodců v pumpkách a podkolenkách s klarinetem a harmonikou a dredatý student s bubínkem a společně si na ulici zajamují. Od těchto stesků nebylo daleko k činům a po několika měsících dřiny a běhání po úřadech vznikl první český festival pouličního umění.

Kde všude bude možné různé umělce potkat?
V podstatě kdekoli v historickém centru města. Namátkou na náměstí, nábřeží, v parku Na Sadech, na Piaristickém náměstí, v Plachého ulici nebo na Lannovce.

Buskers fest je v České republice ojedinělou záležitostí, naopak v jiných zemích je záležitostí běžnou. Sledujete podobné festivaly i v zahraničních městech?
To není úplně pravda. Poté, co jsme ukázali, že je možné otevřít ulice města umělcům, se přidala další. Když nepočítám protestní festivaly v Praze, tak pouličním umělcům byly a jsou věnovány festivaly v Plzni, Jindřichově Hradci nebo čerstvě i v Liberci.

Zahraniční festivaly sledujeme a máme se od nich hodně co učit. Můj sen je podívat se na Ferrara Buskers Festival v Itálii, který vznikl už v roce 1988 a chlubí se tím, že na něj jezdí 800 tisíc diváků nebo na BuskerFest v Torontu.

Napsal(a) Petr Junek

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

neděle, 15. září 2019, 20:21Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropyRopný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh...

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

neděle, 15. září 2019, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o