Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Buskers fest nabídne Českým Budějovicím znovu po roce pouliční umělce

neděle, 12. června 2016, 17:07

Pouliční umělce – muzikanty, herce, kejklíře, ale třeba i kreslíře budeme potkávat od pondělí 20. do pátka 24. června v Budějcích. Kulturně barevný festival pak v pátek zakončí Xavier Baumaxa a kapely Vltava, Smutný Karel a The Dark Blue Elephants. Více o akci nám řekl jeden z hlavních pořadatelů František Ciml.

Na co se můžeme těšit letos?
Jako pokaždé jsme na letošní Buskers fest přichystali spoustu zábavy, ze které si vybere naprosto každý. V ulicích Českých Budějovic bude možné potkat muzikanty napříč nejrůznějšími žánry, divadla pro děti i dospělé a letos poprvé i performerky s obřími bublinami z Rakouska nebo kreslíře, který na přání nakreslí portrét. Na Sokolském ostrově bude k vidění i několik výstav.

Busking jakého umělce vy sám považujete za nejzajímavějšího?
Mám rád, když umělec na ulici dokáže své diváky vtáhnout do svého vystoupení. Mistři komunikace s diváky byli v minulých letech Arte della Tlampač. Naprosto živelné je vystoupení Šráji nebo artistek Belle Etage, které vypadá jak z cirkusu.

Buskers v Budějcích pořádáte již šestý rok. Jak se zrodila první myšlenka uspořádat takto zaměřený festival?
Přesně si detaily vzniku myšlenky nepamatuje asi nikdo. Před lety jsem hodně cestoval a po návratu z jednoho výletu jsem si stěžoval Petrovi Znojovi, že mi v Čechách chybí život v ulicích. V evropských metropolích je naprosto běžné, že se na ulici potká dvojice důchodců v pumpkách a podkolenkách s klarinetem a harmonikou a dredatý student s bubínkem a společně si na ulici zajamují. Od těchto stesků nebylo daleko k činům a po několika měsících dřiny a běhání po úřadech vznikl první český festival pouličního umění.

Kde všude bude možné různé umělce potkat?
V podstatě kdekoli v historickém centru města. Namátkou na náměstí, nábřeží, v parku Na Sadech, na Piaristickém náměstí, v Plachého ulici nebo na Lannovce.

Buskers fest je v České republice ojedinělou záležitostí, naopak v jiných zemích je záležitostí běžnou. Sledujete podobné festivaly i v zahraničních městech?
To není úplně pravda. Poté, co jsme ukázali, že je možné otevřít ulice města umělcům, se přidala další. Když nepočítám protestní festivaly v Praze, tak pouličním umělcům byly a jsou věnovány festivaly v Plzni, Jindřichově Hradci nebo čerstvě i v Liberci.

Zahraniční festivaly sledujeme a máme se od nich hodně co učit. Můj sen je podívat se na Ferrara Buskers Festival v Itálii, který vznikl už v roce 1988 a chlubí se tím, že na něj jezdí 800 tisíc diváků nebo na BuskerFest v Torontu.

Napsal(a) Petr Junek

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o