Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Slavnosti pětilisté růže oslavily jubileum a připsaly si na konto dosavadní rekord

pátek, 24. června 2016, 12:00

Krumlovské Slavnosti pětilisté růže letos slavily třicátiny. A lidé je bez povšimnutí nenechali. Naopak - do Českého Krumlova o uplynulém víkendu dorazilo 28 tisíc návštěvníků. Toto impozantní číslo je prozatímním rekordem!

„Jde o historicky nejvyšší návštěvnost akce, což je velmi potěšující. Počet návštěvníků byl znatelný především v čase hlavních průvodů, ale díky dvěma na sebe navazujícím průvodům po dvou trasách byl počet příchozích lépe rozprostřen po celém městě,“ uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Když už máte na kontě 30. ročník, můžete bilancovat. Pořadatelé tak letos učinili a připravili program složený z toho nejlepšího, co slavnosti ve své historii představily. Zlatým hřebem byly tradičně průvody.

„Městem prošlo v průběhu tří dnů celkem šest průvodů, a to průvod rychtářský, který slavnosti zahájil, dále pak slavnostní historický průvod rozdělený do dvou částí, které se spojily na náměstí Svornosti v rámci ceremonie, dva noční průvody s loučemi a průvod zakončující slavnosti,“ zmínila Petra Nestávalová, mluvčí města Český Krumlov. „Návštěvníci mohli obdivovat zejména nádherné kostýmy a účesy. V letošním roce bylo k vidění mnoho různých oděvních stylů i jejich vývojových mezifází, a to od gotických modelů, přes období renesance, baroka a rokoka až po empír a devatenácté století zastoupené elegancí turnýry. Největší část kostýmní výpravy tvořili filmové kostýmy z Fundu kostýmů Barrandov, dále pak z fundu kostýmů Městského divadla Český Krumlov, nicméně nyní již nezanedbatelnou část tvoří kostýmy, které si pravidelní účastníci historického průvodu a účinkující pořídili nebo zhotovili sami.“

Novinky ale ani letos nechyběly. Do programu se zapojily i revitalizované kláštery. Zazněla v nich například dobová duchovní i světská hudba, ale i řinčení zbraní.

„V uličce spojující klášterní dvůr s hlavní ulicí rozbalili své stánky řemeslníci, pod jejichž vedením si návštěvníci slavností vyráběli mýdla, kožené a kované doplňky, ozdoby z korálků a drátků, zdobili perníkové pětilisté růže, vyzkoušeli si výrobu keramiky, vinutých perel a podmalby na skle. Jednoznačným hitem klášterního dvora se stala hromada slámy, kterou si k povalování i hře užívali jak dospělí, tak děti,“ uvedla manažerka klášterů Kateřina Slavíková. 

Napsal Václav Votruba | Foto Lubor Mrázek

Slavnosti pětilisté růžeSlavnosti pětilisté růžeSlavnosti pětilisté růžeSlavnosti pětilisté růžeSlavnosti pětilisté růže

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký JokerV čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Dnes, 14:51Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký...

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířatyVIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Dnes, 12:22Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera...

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soudStát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Dnes, 11:39Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o