Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Divadlo Járy Cimrmana ve středu rozesměje Trhové Sviny

úterý, 28. června 2016, 16:50

Protagonisté známého divadla si oblíbili město pod Českým Budějovicemi a pravidelně se vrací do tamního kulturního domu. Letos přichází se hrou Blaník, kterou napsali pánové Smoljak a Svěrák. Blaník je jevištní podoba českého mýtu a jak už jsme si u tohoto divadla zvykli, o zábavu nebude nouze.

V hlavních i vedlejších rolích se ukazují Jan Svěrák, Bořivoj Penc, Petr Brukner, Václav Kotek a mnoho dalších. „Divadlo Járy Cimrmana si oblíbilo naše město a přijíždí k nám jednou za rok, čehož si moc vážíme. Každé představení je vždy beznadějně vyprodané,“ řekl František Herbst, ředitel Městského kulturního střediska.  

Divadlo funguje už padesát let a za svou existenci uvedlo šestnáct her. Jméno fiktivního génia se dostalo do podvědomí každému Čechovi. Samotná hra Blaník byla napsána již za minulého režimu, ale autoři si nebyli jistí, že by prošla tehdejší cenzurou, a tak ji vydali až po revoluci v roce 1990.

Postava Járy Cimrmana přesáhla rámec divadelních prken. Nejen, že o ní byly natočeny filmy, ale také získala rekordní počet hlasů v celostátní soutěži Největší Čech, kde porazila i Karla IV. Po Cimrmanovi jsou pojmenovány nejen ulice, ale dokonce planetka či hora. Svým pojetím se stal světovým unikátem.

Napsal(a) Petr Junek

O čem píše Drbna.cz

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o