Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budovu filharmonie ideálně navrhl Chilan. Realizovat se ale v Budějcích nebude

čtvrtek, 11. srpna 2016, 12:21

Studentská architektonická soutěž ModulArch řešila téma budějcké víceúčelové budovy Jihočeské filharmonie s variabilním sálem až pro tisíc diváků. Město se projekty může inspirovat.

Mezinárodní porota hodnotila třicet projektů, ze kterých určila tři nejlepší. A jejich autoři získali finanční odměnu – vítěz dostal 2500 euro, zástupci druhého projektu 1500 euro a třetí nejlepší řešení bylo oceněno na 1000 euro.

„Pokud mohu za sebe komentovat proběhlou soutěž, tak musím říci, že zahraniční účastníci této mezinárodní studentské architektonické soutěže, kteří vůbec neznají Budějce, většinou nedokázali vhodně zapracovat svůj návrh do  kontextu urbanismu Mariánského náměstí,“ uvedl k soutěži člen poroty a architekt Radek Vopalecký.

Druhé a třetí místo obsadili čeští stavaři a architekti. Třetí byl Tomáš Jelínek z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Druhý pak tandem studentů z Fakulty architektury v Brně Martin Kůs a Pavel Čučka. První místo získal Jihoameričan Rodrigo Vargas.

„Projekt vychází z pozoruhodného architektonického plánu inspirovaného historickým rozvržením plánu města. Projekt byl velmi dobře prezentován a jasně oddělil hlavní jádro vlastního sálu od vedlejších prostor a zázemí. Porota oceňuje nejen tuto separaci, ale také způsob, jakým obě části chytře pracují s modulární architekturou. Budova včetně svých vedlejších prostor odkazuje svým tvarem na historické městské hradby a může být snadno modifikována s ohledem na budoucí potřeby a nároky například připojováním dalších modulů,“ zní prohlášení poroty k vítěznému projektu.

Vítězný projekt ale nemá šanci, aby se v Budějcích skutečně realizoval. „Soutěž, kterou organizoval soukromý subjekt, vnímám jako příležitost studentů řešit určitou problematiku z praxe. A to je vždy užitečné. Nelze ale předpokládat, že by zástavba Mariánského náměstí byla realizována dle vítězného návrhu. Ze všech návrhů se však může město inspirovat při úvahách o zastavění této části města,“ řekl náměstek primátora František Konečný.

Napsal Michal Heřman | Foto KOMA Modular

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o