Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

GLOSA: Samsonovi jsem se do očí nepodíval. Vnímání je zklamání, potenciál ale výstava měla

středa, 7. září 2016, 17:03

Znáte ten pocit, když se na něco těšíte, před proudem většiny, která to kritizuje, to hájíte a najednou, v onu hodinu H, minutu M přijde neuvěřitelné zklamání? Co vám budu povídat, pane Šépko, přesně takový pocit se u mě dostavil ve středu před polednem, když jsem scházel schody k Samsonově kašně ve vaší výstavě Vnímání.

Nuda, nuda, nuda... Teď se možná zdá, že moje slovní zásoba pokulhává, ale mám pro to celkem pádný důvod. Zpátky na začátek. Na přelomu dubna a května jsem se poprvé dozvěděl o chystaném projektu, který by měl zahalit dominantu budějckého náměstí Přemysla Otakara II. Moje první slova byla pozitivní. Vždyť proč ne, výstava Vnímání má trvat necelý měsíc a ukáže kašnu zase trochu jinak.

Už tehdy jsem si však vzpomněl na kauzu dresu Motoru, do kterého byl Samson v loňském roce oblečen. Vlna nevole byla očekávatelná, je naprosto přirozené, že každá akce vyvolá reakci, a to pozitivní i negativní. Přestože bylo dokola uváděno v médiích, že město na výstavu nedá ani korunu navíc z rozpočtu Domu umění, kritika mířila především tímto směrem. „Ty peníze by se daly využít úplně jinak,“ zněly hlasy, které nebraly v potaz to, že na Vnímání jdou peníze už z dopředu přidělené částky galerii.

Pořád jsem byl na straně Jana Šépky. Stále jsem za výstavu bojoval, i napříč mou redakcí. Připadalo mi správné, že někdo upozorňuje na všednost dnešní doby. Na to, že valnou většinu věcí kolem nás bereme jako samozřejmost. Podobně jako kašnu, jejíž historické a společenské hodnoty si nevážíme a pravidelně se stává terčem vandalů.

ČTĚTE TAKÉ: DRBNA Z MÍSTA: Na konci tunelu na nás nečekalo světlo, nýbrž Samsonova kašna

Od výstavy tohoto typu ale čekám nějakou přidanou hodnotu. Něco, co si s sebou při odchodu z Domu umění odnesu navíc. Něco, o čem budu mluvit se svými kolegy, kamarády a ptát se jich, jak to vnímají oni. A právě tady narážíme na tření tektonických desek. Já jsem si prostě z výstavy nic neodnesl. Zhola nic. Význam Samsonovy kašny pro Budějce moc dobře chápu a vážím si jí možná daleko víc než Černé věže. Proto jsem možná doufal, že ji uvidím z úplně jiného pohledu.

Nevím, proč jsem měl pod spojením „z jiné perspektivy“ zafixováno, že se na Samsona podívám ze stejné výšky a budeme si hledět takřka do očí. Hodně jsem se na to těšil a mrzí mě, že první schod instalace na náměstí směrem ke kašně vedl dolů. Neumíte si představit mé zklamání... Třeba to tak mělo být, abych se nad tím zamyslel, ale já bych z možností takové výstavy chtěl vyždímat daleko víc.

Instalace mi v zásadě nevadí. Ano, štve mě absence bezbariérového přístupu, vadí mi, že si nikdo nepohrál s úklidem okolo kašny před samotnou vernisáží pro média... Ale most spojující galerii a kašnu na náměstí mě neomezuje, na výstavu není navíc z mých peněz vynaložena ani koruna, a tak si myslím, že je minimálně dobře, že Vnímání vyvolalo diskusi a různé pohledy na věc.

Ale pane Šépko, při takových uměleckých dílech se moc dalších šancí nedává. A vy jste tu svou promrhal obyčejným „dřevěným lešením“. Potenciál byl však daleko větší...

Napsal Lukáš Dvořák | Foto Jan Luxík

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o