Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Kulturní sezonu zahájí poprvé společným koncertem orchestr Jihočeského divadla a Jihočeská filharmonie

čtvrtek, 15. září 2016, 15:57

Dvořákova Novosvětská symfonie i část oper od italských skladatelů Guiseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho zazní na unikátním společném koncertu Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. Jde o vůbec první projekt, na kterém spolupracují obě tělesa. Zahajovací koncert sezony 2016/2017 s podtitulem My Sweet Home se koná ve středu 21. září na divadelní scéně kulturního domu Metropol.

„Předpokládám, že neskončíme jen u tohoto společného koncertu. Uvažujeme i o dalších projektech, například připadá v úvahu open air koncert, kde bychom výběrem titulů chtěli najít zase další nové posluchače,“ vypočítává Jan Meisl, dramaturg Jihočeské filharmonie.

Nápad na společné účinkování vzešel od ředitelů obou těles. „Pro mě má koncert symbolický význam. Po letech, kdy nebyla možná spolupráce mezi divadlem a filharmonií, přišel čas na změnu. Chceme tím do Českých Budějovic přinést novou interpretační kvalitu, která je naše a místní. Také tím chceme naznačit politické reprezentaci a našim zřizovatelům, že nemáme v krajském městě dostatek prostor pro naši seberealizaci,“ upozorňuje Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla.

Pětaosmdesátičlenný orchestr, čtyřicetičlenný sbor a čtyři sólisté včetně dvou dirigentů zaplní Metropol do posledního místa. „Máme repertoár, který by si možná zasloužil jiný prostor,“ dodává Průdek. Podtitul koncertu My Sweet Home má odkazovat především ke vztahu dvou nejvýznamnějších jihočeských kulturních institucí k regionu. Název podtrhuje také pouto a touhu po domovu, kterou si skladatelé v hudbě připomínají během pobytu v cizině.

Večer má být rozdělen do dvou částí, filharmonické a operní. V části filharmonické uslyšíme pod taktovkou Jana Talicha vrcholný opus Antonína Dvořáka, Symfonii č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa. V operní části, kterou bude dirigovat Mario De Rose, zazní skladby Giuseppe Verdiho (předehra k opeře I vespri siciliani)a Giacoma Pucciniho (úryvky z oper La bohéme, Manon Lescaut, Tosca), ve kterých se představí sólisté Paolo Lardizzone, Maria Bisso, Alexandr Beň  a Jana Málková. Sbor opery Jihočeského divadla řídí sbormistr Martin Veselý.

Vstupenky na Společný zahajovací koncert sezony 2016/2017 je možné zakoupit v Jihočeském divadle i Jihočeské filharmonii prostřednictvím rezervační sítě  CBsystem či u jejich prodejců. Ceny vstupenek se ohybují v rozmezí od 340 do 440 korun.

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o