Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jak jsem poznal vaši matku po italsku. Jihočeské divadlo uvedlo operu Příležitost dělá zloděje

pondělí, 10. října 2016, 11:43

Minulý pátek uvedlo Jihočeské divadlo svou letošní operní premiéru Příležitost dělá zloděje. Autorem je Ital Gioacchino Rossini, který tuto hru napsal v pouhých dvaceti letech. „Lákalo nás vyjít z mladistvého pohledu na svět dvacetiletého člověka. Představit si, jak by Rossini zpracoval tento příběh dnes,“ říká režisér Tomáš Studený.

Z toho také vyplývá fakt, že se celý děj přehrává jako vyprávění dětem. Seriál Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother) dnes patří k jednomu z nejoblíbenějších sitcomů a právě tím se šéf opery inspiroval.

Děj začíná naplánovanou cestou do Neapole, která se zkomplikuje silnou bouřkou. Na odpočívadle se poprvé seznamují Matěj s Matyášem nad lahví červeného vína a to způsobí záměnu aut a osobních věcí. Klementina, očekávající příjezd dávného přítele Matěje, navrhne prohodit se s kamarádkou Ernestinou. To ovšem již po prvním setkání vyvolá naprostý chaos.

Opera je i po přeložení stále trochu česko-italská, tak jako jeden ze dvou párů. Díky titulkům na videoprojekci se však nemusíte obávat, že bychom italským částem nerozuměli. Scéna je hravě pojata a inspirována vizualitou současných jazykových učebnic, světem sociálních sítí a chytrých zařízení, která na nás působí ze všech stran. Představení zpestří i 2D rekvizity.

Představitelku Klementiny Kristýnu Vylíčilovou jsme již mohli vidět v opeře Zakletý princ, stejně tak Petera Malého a Aleše Janigu. František Brantalík a Josef Falta jsou stálými sólisty opery Jihočeského divadla. Novou tváří je mezzosopranistka Barbora Polášková.

Partnerem inscenace je společnost Auta Borek, která nejen finančně podpořila vznik této operní crazy komedie, ale také poskytla Jihočeskému divadlu k užívání osobní automobil Renault Mégane a stala se tak novým obchodním partnerem divadla pro aktuální sezonu.

Délka představení je příjemných pětasedmdesát minut, což potěší zejména odpůrce několikahodinových oper. Humorná zápletka a práce s velkým rodinným fotoalbem, u něhož se zamotaná love-story vypráví, má oslovit především mladé publikum.

 

Napsal(a) Petra Rojdlová | Foto Jihočeské divadlo

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o