Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Památky stále lákají. Letošní turistická sezóna to opět potvrdila

neděle, 30. října 2016, 16:22

Velmi úspěšná! Těmito slovy hodnotí Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích letošní turistickou sezónu na jihu Čech. Celkově památky navštívilo více než 1 140 tisíc platících návštěvníků.

Výnosy ze vstupného již přesáhly hranici 100 milionů Kč,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Nejvyhledávanější byl stejně jako každý rok zámek v Českém Krumlově. Hned za ním byla Hluboká a také Červená Lhota. „Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn, a to o 36 procent. Se sedmadvacetiprocentním nárůstem se může pochlubit klášter Zlatá Koruna, kam se po téměř osmdesáti letech navrátila Zlatokorunská madona. Více než desetiprocentní nárůst zájmu o prohlídky zaznamenaly také zámky Červená Lhota, Hluboká a Kratochvíle,“ vyčíslují památkáři.

Národní památkový ústav také pořádá celou řadu kulturních akcí a společenských aktivit. Odhadem si je letos užilo na 200 tisíc lidí.

Za celou sezónu nabídly hrady, zámky a jeden klášter spravované na území Jihočeského kraje Národním památkovým ústavem více než 500 různorodých kulturních akcí a výstav. Tradiční nabídku pořadů, v níž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti nebo přednášky, obohatily aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu NPÚ Lucemburský rok,“ dodávají památkáři.

Nutno dodat, že návštěvnost za letošní rok ještě poroste, protože pět jihočeských památek funguje celoročně. Řeč je například o hradu Rožmberk či Hluboké.

Napsal Václav Votruba | Foto www.zamek-ceskykrumlov.eu

Štítky zámek, památky, výnosy

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o