Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Krumlovský zámek prošel další úpravou. Na prvním nádvoří vzniklo Centrum studijních pobytů

pátek, 25. listopadu 2016, 10:31

Otevřeno! Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově v pátek zahajuje svůj aktivní provoz mezinárodní konferencí na téma Památka UNESCO, místo s mimořádnými universálními hodnotami, místo vědy a výzkumu. Památkáři tak dokončili další velký projekt, který byl podpořen z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009–2014. Náklady na vybudování přesáhly 37 milionů korun.

Centrum studijních pobytů v Českém Krumlově se nachází na prvním nádvoří zámku a sloužit má účastníkům intenzivních studijně rekreačních pobytů z tuzemských i zahraničních univerzit.

„Cílem projektu byla nejen stavební a památková obnova dlouho nevyužívaného a historicky zajímavého objektu bývalé konírny na prvním zámeckém nádvoří, ale zároveň snaha jej atraktivně a funkčně rehabilitovat pro zcela nové využití – pro poznání, bádání a studium,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

„Tematicky se studijní centrum zaměří nejen na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, ale také na otázky z oblasti kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Prestižní domácí i zahraniční univerzity tak po mnoha letech úsilí mohou vysílat své studenty a pedagogy na poznávací studia s pobytem v místě,“ zmínil Pavel Slavko, vedoucí projektu a kastelán zámku.

Centrum studijních pobytů si vyžádalo rozsáhlé úpravy jak interiéru, tak exteriéru. „Byly konzervovány a obnoveny fasádní pláště, opraven krov a střešní plášť, který byl navíc doplněn historicky doložitelnými střešními vikýři. Prostor před studijním centrem byl nově vydlážděn a do interiéru se vstupuje obnovenými původními dveřmi.Ve vnitřních prostorách budovy bylo nutné odstranit druhotně vložené a nevhodné příčky a stěny a v případě sloupové i pilířové síně navrátit úroveň nivelity podlah do původního stavu. Tato zásadní úprava vstupu do prvního nadzemního podlaží umožňuje bezbariérový přístup do obou přednáškových sálů. Během stavebních prací byly objeveny a následně zakonzervovány nástěnné malby připomínající působení NSDAP a SNB v této budově,“ shrnul stavební úpravy Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. 

Centrum studijních pobytů v Českém KrumlověCentrum studijních pobytů v Českém KrumlověCentrum studijních pobytů v Českém KrumlověCentrum studijních pobytů v Českém KrumlověCentrum studijních pobytů v Českém Krumlově

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Dnes, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o