Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeská filharmonie nadchla v Číně Straussem

pondělí, 9. ledna 2017, 18:32

Sedm koncertů odehrála na turné v Číně Jihočeská filharmonie. Na největším zájezdu v sedmatřicetileté historii orchestru vystoupila mimo jiné v Pekingu a Šanghaji. Tento rok by měla filharmonie jet ještě do Ruska a Polska.

„Vrchol byla jednoznačně Šanghaj, je to největší sál Velké divadlo pro 1800 diváků. Nehrají se celé kusy, ale jenom věty, věci posluchačsky vstřícnější. Nejvíc reagovali na svoji píseň, kterou jsme se naučili, a na Radeckého pochod od Strausse, což je rytmické. Příjemná byla i spolupráce s jejich orchestrem, který hrál operety a odlehčený repertoár,“ řekl příletu z turné ředitel orchestru Otakar Svoboda.

Na zájezd odletěla Jihočeská filharmonie 26. prosince. Hrála české i čínské skladby, z autorů nabídla Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Edvarda Griega či Johanna Strausse. Těleso, jež má 39 členů, odletělo posílené o 19 hráčů. Orchestr dirigoval Vojtěch Spurný.

„Hodně se to povedlo, vjem je o to silnější, že jsme byli velmi opatrní v tom, co jsme očekávali. Hlášky, které šly z jiných orchestrů, byly negativní, všichni žehrali na úroveň hotelů a sálů. My byli příjemně překvapeni, všechno klapalo na minuty, a když byly menší zádrhele, orchestr nebrblal,“ řekl Svoboda. Zájezd by se podle něj mohl zopakovat v roce 2019.

Zajímavostí podle něj je, že jakmile koncert skončí, pořadatelé hned pustí reprodukovanou hudbu, stejně tak fakt, že neexistuje dress code, a diváci tak chodí na koncerty v zimních bundách. Hudebníky trápil jen výrazný smog. „Téměř všichni včetně mě to odnesli, průdušky a kašel,“ řekl ředitel filharmonie.

Jihočeská filharmonie vznikla v roce 1981. Pod vedením Otakara Svobody, který ji řídí od 1. ledna 2014, začal orchestr spolupracovat s hudebníky z jiných žánrů, nejvíce s jazzmany. Natočila několik mezižánrových CD, například s Pavolem Hammelem. Loni na podzim vyšel na 2DVD společný koncert s kapelou Keks. Natáčel se i prosincový koncert filharmoniků s alternativní kapelou Už jsme doma.

Letos by měla filharmonie jet do Ruska a Polska – s písničkářem Jiřím Vondrákem připravuje symfonické verze písní Bulata Okudžavy, ruského šansoniéra, od jehož smrti uplyne 12. června dvacet let. Nejbližší velká domácí akce čeká orchestr 25. února, v pražské Arše zahraje na poctě kapele Velvet Underground, kterou produkuje Dušan Vozáry, bývalý člen kapely Oceán.

Jihočeskou filharmonii zřizuje Jihočeský kraj, příspěvek na letošní rok činí 28 milionů korun. V hlavním cyklu A má orchestr čtyři sta abonentů.

Foto FB Jihočeská filharmonie | Zdroj ČTK

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

pondělí, 16. září 2019, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

pondělí, 16. září 2019, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

pondělí, 16. září 2019, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o