Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Masopust v Nákří vyrovnal rekord. V průvodu šlo dvaasedmdesát kostýmovaných koledníků

pondělí, 27. února 2017, 15:29

Veselku Kuby a Ančí v Nákří „platil“ Trautenberk a jako svatební dar dostala dvojice od obce několik kusů sladkých tatranek. Tahle veselka měla skoro desítek svatebčanů. Vesnička na Českobudějovicku byla totiž dějištěm jubilejní masopustní veselice a na průvod obcí vyrazilo celkem 33 dětí a 39 dospělých. Účastníci tak vyrovnali svůj loňský rekord v počtu kostýmovaných koledníků.

Přestože letošní desátý ročník obnoveného masopustu v Nákří nenaplnil očekávání nového rekordu, všichni se skvěle bavili. „Ani jednou jsme nechyběli. Manžel Zdeněk se letos převlékl za Krakonoše a já jdu za Ančí. Loni jsme byli mušketýři, kostýmy měníme každý rok,“ nechala se slyšet jedna z obyvatelek Nákří Zina Pekárková.

„Je to pěkné,“ zhodnotila stručně osmiletá Natálka Ungerová, která byla spolu se svou o dva roky starší kamarádkou Adélkou Brejžkovou vystrojena v kostýmu kočičky.

Přesně podle plánovaného itineráře se koledníci sešli před místním hostincem, kde jim starosta předal symbolický klíč od obce. Následovalo svolení hostinské s večerní veselicí a pak se průvod koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci.

Nákeřská masopustní koleda je výjimečná tím, že se až na takzvané kolečko vůbec nepodobá tradičním klasickým slaměným nebo růžičkovým koledám. Každý přijde oblečen v kostýmu, který si sám vybere, průvod je proto velice pestrý. Mezi maskami se tak objevil strážník s vězněm, bílá paní, fotbalový tým, bezdomovecká rodina, kočičky, mimové, myslivec, čert, různá strašidla, cikánka, Chorvat, princezna a mnoho dalších postav.

Vůbec nejmladším účastníkem byl teprve dva a čtvrt roku starý Matěj Vaněk, kterého jeho „bezdomovecká“ rodina, matka Pavla, otec Petr a pětiletý bratr Marek, vezli ve starém poškozeném nákupním vozíku. „Pro Matěje to už je druhý masopust, loni jel v kočáru, teď ve vozíku, který manžel sehnal od kamaráda,“ poznamenala Pavla Vaňková. Průvod doprovázelo místní hudební trio MiHoMi v obsazení dvou tahacích harmonik a virblu.

Také při letošním masopustu došlo na vyhodnocování masek v hostinci. A spontánně se zde odehrála také veselka Kuby a Ančí, kterou „platil“ Trautenberk. Jako svatební dar dostala dvojice od obce několik kusů sladkých tatranek. Akci završily vepřové hody a zábava s hudbou a tancem. „Příští rok budeme mít masopust 10. února,“ prozradil termín jedenáctého ročníku tradiční akce starosta Nákří Pavel Božovský.

Masopustní tradici obec obnovila po dlouhé odmlce před deseti lety díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. „I díky pravidelným příspěvkům temelínské elektrárny v rámci Oranžového roku se nám daří masopust, ale samozřejmě celou řadu dalších akcí, pořádat na velice slušné a pro místní obyvatele i lidi z okolí také atraktivní úrovni. Sice jsme si přáli překonat loňský rekord, kdy v maskách přišlo 72 lidí, ale nijak nám nevadí, že se to nepodařilo. Vyrovnání rekordu je také velkým úspěchem a hlavně zde byla skvělá nálada,“ uvedl starosta Nákří.

Tisková zpráva | Foto Petr Pokorný

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o