Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Do písecké Sladovny se vrátí Mraveniště. Bude dřevěné a už vzniká v Chlaponicích

úterý, 28. února 2017, 13:33

V Chlaponicích u Písku začala postupně vznikat edukativní výstava Mraveniště, která bude od 12. května k vidění v písecké galerii Sladovna. Na děti bude čekat 25 metrů tunelů a řada komůrek nebo místností s různými didaktickými atrakcemi. Interaktivní výstava se do největší galerie pro děti i dospělé na jihu Čech vrací už po třetí, jedná se o nejúspěšnější projekt v jejích dějinách. Kdysi průmyslová budova písecké Sladovny je největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v kraji.

V dílnách firmy Hřiště pod Květinou v Chlaponicích u Písku se začalo vyrábět obří dřevené mraveniště, které bude hlavním námětem stejnojmenné výstavy v písecké galerii Sladovna. Vernisáž je naplánována na 12. května. Cena výstavy, která je vyrobená z recyklovaného materiálu bude 1,9 milionu korun. Výstava dětem edukativní a didaktickou formou umožní zažít si mravenčí život na vlastní kůži, děti se budou například toulat v 25 metrech dlouhých tunelech. 

„Při vstupu do mraveniště si nasadí tykadla, křidélka a kostýmy a vydají se do labyrintu nejrůznějších prolézaček, chodeb a komůrek. V labyrintu navštíví například komůrku s mravenčí královnou, místnost, kde jsou uložené mravenčí kukly, které budou chránit,“ uvedl autor výstavy Vladimír Větrovský s tím, že se jedná o výtvarnou a nikoliv přírodovědnou expozici. „Vedle pohybu je samozřejmě důležitá i vzdělávací funkce výstavy. Děti se dozví mnoho důležitých informací ze života mravenců. Součástí budou doprovodné lektorské programy pro školy či promítání o filmů o mravencích,“ podotkl Větrovský.

Interaktivní výstava se bude podle finančních možností Sladovny dále rozvíjet. „Součásí labyrintu je i most nebo strom, do kterého si mohou děti vlézt a hrát si v něm. Právě tento strom by mohl v dalších letech prorůstat celou Sladovnou,“ doplnil Větrovský.

Mraveniště již nebude vyrobené z kartónu, ale ze dřeva, tedy v takovém technologickém zpracování, aby vydrželo dětskou hru déle než pár měsíců. Vedle truhlářů z dílny Hřiště pod Květinou na něm pracují i kováři, řezbáři, elektrikáři či odborníci na videoprojekce. „Využijeme deset kubíků dřeva, které se musí obrousit, upravit a projít kontrolou, aby se o něj děti nezranily. Jedná se o stovky stavebních palet, které už byly určení k recyklaci a teď nalezly další uplatnění,“ řekl jednatel firmy Hřiště pod Květinou Ivan Pešek.

Expozice nemá charakter interiérového hřiště, jako prolézačka, ale slouží hlavně jako edukační a interaktivní projekt. Skrze hru na mraveniště si děti osvojí mnoho informací z přírodopisu. „Navazujeme na to, co naši návštěvníci prokazatelně hodnotili jako nejpotřebnější – inspirativní prostor pro svobodnou hru, která umožňuje fyzické vyžití a nabízí prostor pro vlastní dětskou představivost. Hledala jsem cestu pořízení za minimum možného, ale přitom abychom udrželi nejvyšší možnou kvalitu materiálu a měli k dispozici kvalitní tvůrčí, ale i řemeslnou práci. Expozici nyní vytváří široký tým umělců a uměleckých řemeslníků,“ prozradila ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Mraveniště se do písecké Sladovny vrací zhruba po dvou letech. Výtvarníci ji umístí do přízemních prostor galerie, kde dříve byla stálá výstava s názvem „Po stopách ilustrace“. Vedení galerie se rozhodlo již potřetí navázat na tento nejúspěšnější projekt v dějinách Sladovny. Poprvé tam papírový žlutooranžový labyrint chodeb a tunelů byl v roce 2013, po úspěchu v obnovené podobě i předloni. Nyní už zde bude Mraveniště na stálo. Během předchozích expozic ho navštívily desítky tisíc návštěvníků, hlavně dětí.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Pavel Pechoušek

MraveništěMraveništěMraveništěMraveništěSladovna Písek

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Dnes, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Dnes, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA GrónskoTrump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Dnes, 10:55Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o