Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

FOTOGALERIE: Masopust ovládl centrum Budějc

úterý, 28. února 2017, 23:33

Po předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení městského privilegia Budějcemi jíti a koledu provozovati a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček se koledníci v úterý odpoledne vydali na svou obchůzku městem. Rozloučili se tak s letošním masopustním obdobím.

Už po sedmadvacáté požádali koledníci o zmiňované povolení. Lidé, kteří na náměstí Přemysla Otakara II. přišli, viděli typické jihočeské koledy - růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit doplněné o hosty koled z Benešova nad Černou a jejich setkání u kašny i koledníky folklórních souborů Furiant a Úsviťáček. Nedílnou součástí budějckého masopustu vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla.

Masopustní veselí na budějckém náměstí Přemysla Otakara II. Bylo tam fakt živo. :-)

Zveřejnil(a) Budějcká Drbna dne 28. únor 2017

 

Letos budějcké rozloučení s masopustním obdobím zakončila večerní zábava v kulturním domě Slavie, kde k tanci a poslechu hrála dechová hudba Šumavanka. Lidé tam měli možnost i se pobavit s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času.

Ale veselo díky koledníkům bylo i v dalších restauracích v centru Budějc.To je bezvadné, že se tady v Českých Budějovicích dodržuje taková tradice, Skvěle jsem se bavil," pochvaloval si masopustní veselí Ludvík Mestrik, který nebyl v Pivnici Budvarka v ulici Karla IV. ničeho ušetřen a absolvoval i masopustní taneček. Jsem tu na několikadenní pracovní cestě, tak jsem si odskočil na pivko a tohle mě potkalo. A bylo to prima, pro mě velký zážitek. Tohle v našem městě nemáme," smál se muž ze středních Čech.

Veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se odehrávalo ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic. A o masopustě platí jakýsi nepsaný zákon, že mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno," podotkla Marcela Macková z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea, které je třináct let odborným garantem a koordinátorem akce. Pořadatelem je už přes čtvrt století město.

27. masopustní průvod a koleda

27. masopustní průvod a koleda 2017

úterý, 28. února 2017, 23:13

Budějcký masopustBudějcký masopustBudějcký masopustBudějcký masopust

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Dnes, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o