Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

FOTOGALERIE: Masopust ovládl centrum Budějc

úterý, 28. února 2017, 23:33

Po předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení městského privilegia Budějcemi jíti a koledu provozovati a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček se koledníci v úterý odpoledne vydali na svou obchůzku městem. Rozloučili se tak s letošním masopustním obdobím.

Už po sedmadvacáté požádali koledníci o zmiňované povolení. Lidé, kteří na náměstí Přemysla Otakara II. přišli, viděli typické jihočeské koledy - růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit doplněné o hosty koled z Benešova nad Černou a jejich setkání u kašny i koledníky folklórních souborů Furiant a Úsviťáček. Nedílnou součástí budějckého masopustu vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla.

Masopustní veselí na budějckém náměstí Přemysla Otakara II. Bylo tam fakt živo. :-)

Zveřejnil(a) Budějcká Drbna dne 28. únor 2017

 

Letos budějcké rozloučení s masopustním obdobím zakončila večerní zábava v kulturním domě Slavie, kde k tanci a poslechu hrála dechová hudba Šumavanka. Lidé tam měli možnost i se pobavit s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času.

Ale veselo díky koledníkům bylo i v dalších restauracích v centru Budějc.To je bezvadné, že se tady v Českých Budějovicích dodržuje taková tradice, Skvěle jsem se bavil," pochvaloval si masopustní veselí Ludvík Mestrik, který nebyl v Pivnici Budvarka v ulici Karla IV. ničeho ušetřen a absolvoval i masopustní taneček. Jsem tu na několikadenní pracovní cestě, tak jsem si odskočil na pivko a tohle mě potkalo. A bylo to prima, pro mě velký zážitek. Tohle v našem městě nemáme," smál se muž ze středních Čech.

Veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se odehrávalo ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic. A o masopustě platí jakýsi nepsaný zákon, že mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno," podotkla Marcela Macková z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea, které je třináct let odborným garantem a koordinátorem akce. Pořadatelem je už přes čtvrt století město.

27. masopustní průvod a koleda

27. masopustní průvod a koleda 2017

úterý, 28. února 2017, 23:13

Budějcký masopustBudějcký masopustBudějcký masopustBudějcký masopust

O čem píše Drbna.cz

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o