Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí budou vystaveny korunovační klenoty

neděle, 5. března 2017, 19:02

Na jih Čech zamíří letos korunovační klenoty. Stane se tak během června a července v rámci výstavy České korunovační klenoty na dosah, která se uskuteční na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. Kopie byly k vidění i loni, kdy zdobily Český Krumlov.

Originály korunovačních klenotů se vystavují přibližně jednou za pět let. Naposledy tomu bylo v loňském roce při výročí 700 let od narození Karla IV. Čtrnáct dní byly k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Myšlenka ukázat korunovační klenoty více lidem, alespoň pomocí věrných kopií, vznikla v roce 2013. Výstava České korunovační klenoty obsahuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a královské jablko a jejím autorem je Jiří Urban, jeden z nejlepších českých zlatníků. Šperky už realizoval také například pro papeže Jana Pavla II. či britskou královnu Alžbětu II. Tentokrát mu pomáhali manželé Cepkovi, kteří se postarali o výrobu žezla.

Kopie korunovačních klenotů budou na jihu Čech celé dva měsíce. K vidění budou na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí, nedaleko Týna nad Vltavou. Výstava bude trvat od 1. června do 31. července tohoto roku. Naposledy se v Jihočeském kraji ukázala loni, kdy byla přes dva měsíce součástí Českého Krumlova. Kopii Svatováclavské koruny z Karlštejna mohli na konci roku 2015 vidět i Budějčáci. Pět dní byla na radnici u příležitosti 750 let od založení města.

Napsal Lukáš Dvořák | Foto Dominik Svoboda

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

Dnes, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Dnes, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Dnes, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o