Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské divadlo chystá muzikál, který si hraje s dějinami. Premiéra bude v pátek

úterý, 14. března 2017, 15:05

Rodinný muzikál Kronikáři, který si hraje s dějinami, připravuje Jihočeské divadlo. Premiéru má v pátek 17. března. Poprvé v historii scény se na jedné inscenaci podílejí všechny čtyři soubory: činohra, opera, balet a Malé divadlo. Rozpočet činí 900 tisíc korun, je to nejdražší inscenace divadla v letošní sezoně, kromě titulů před českokrumlovským otáčivým hledištěm.

V muzikálu se objeví 250 převleků, role ztvární 39 herců, zpěváků a tanečníků, pětadvacetičlenný orchestr zahraje živě. Kronikáři obsáhnou dějiny od pravěku po normalizaci. Dotknou se lovců mamutů, středověku, zámořských objevů, století páry, bitvy o Británii i komunismu.

„Muzikál vypráví intimní příběh jedné rodiny na pozadí zběsilého kolotoče dějin. Zejména táty a syna, pro kterého je otec velkým vzorem. Táta se před mnoha lety ztratil v dějinách a čtrnáctiletý Matyáš, který žije s mámou a šestiletou sestrou, ho v nich hledá. Propadne se do minulosti, cestuje z epochy do epochy a zjišťuje, co je pro něj v životě důležité. Hrdina Matyáš se převtěluje do různých historických postav, například do Johanky z Arku, které pomůže na hranici," prozradil režisér Petr Hašek.

K dějinám přistoupili tvůrci s nadsázkou. A díky fabulaci se rodí humor. „Stačí vnímat kontrast mezi dobou a jazykem, kterým se o ní mluví; že se pravěcí lidé těší na biftek, Kleopatře je doporučeno navštívit psychiatra. Nechceme nahrazovat výuku dějin, ale s dějinami si hrát," řekla scenáristka Helena Kebrtová.

Hudbu k muzikálu složil David Hlaváč, který píše i písně pro zpěvačku Báru Polákovou.A za písničku Nafrněná získal Cenu Anděl. Hlaváč dříve zkomponoval pro Jihočeské divadlo muziku ke hrám Čarodějka Jennifer, Popelka... z krejčovského salónu, Quijote! a Baron Prášil.

„Hudba ke Kronikářům je opravdu nádherná, žádný laciný popík. K tomu jsou velmi dobré texty," chválil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Inscenace, na kterých se podílelo více souborů najednou, připravilo Jihočeské divadlo již několikrát. Patří k nim Divotvorný hrnec, který divadlo nastudovalo od roku 1982 třikrát, nebo Šumař na střeše z roku 1990.

Napsal(a) ČTK | Foto Jihočeské divadlo

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o