Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Zámky Hluboká i Jindřichův Hradec otevřou proměněné prohlídkové trasy

čtvrtek, 23. března 2017, 07:59

Několik jihočeských zámků letos otevře obměněné prohlídkové trasy, patří k nim Hluboká, Červená Lhota, Jindřichův Hradec i Kratochvíle. Menší novinky chystá i Český Krumlov, nejnavštěvovanější památka v kraji, kam loni přišlo skoro 430 tisíc lidí. Některé památky zdraží rodinné vstupné o deset korun. Loni objekty, o které se starají jihočeští památkáři, přilákaly 1,2 milionu lidí, což je meziročně asi o 103 200 návštěvníků více.

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku, známý z pohádky Zlatovláska, získá původní podobu interiérů. Patnáct pokojů v prvním patře zaplní nábytek, obrazy, domácí oltářík či livreje služebnictva. „Návštěvníci tak od 1. dubna uvidí, jak prostory vypadaly kolem roku 1920, kdy zde žila poslední rodina šlechtických majitelů Schönburg-Hartenstein, která si většinu předmětů přivezla z Říma," řekl kastelán Tomáš Horyna.

Zámek Hluboká nad Vltavou restauruje interiéry prohlídkové trasy v druhém patře, hostinské pokoje, které sloužily pro rodinné návštěvy Schwarzenbergů. Český Krumlov, kde je celoročně otevřeno hradní muzeum a věž, o velikonočních svátcích mimořádně zdarma zpřístupní plášťovou chodbu a konírnu. Do příštích let chystá Krumlov zahradní muzeum.

„Konírna je doplněna o stání pro poníka s maketou, na kterou si budou moci děti sednout, je to poník shetlandského typu, stání by jim mělo přiblížit charakter zámeckých stájí, zároveň si s ním budou moci vyhrát," uvedl kastelán Pavel Slavko. Na hlavní prohlídkovou trasu se vrací restaurované rámy obrazů druhé poloviny 17. století. „I obrazárna na druhé trase se zaskví v noblesních, zlatých řezbovaných rámech," dodal Slavko.

Na podzim začne oprava letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště, jež potrvá několik let a náklady dosáhnou 30 milionů korun. Hrad a zámek v Jindřichově Hradci otevře 27. května zelené pokoje v Adamově stavení s obnovenou renesanční výmalbou, což stálo přes 400 tisíc korun. „Návštěvníky čekají vyčištěné zářící malby. Pokoje budou daleko více odrážet, jak probíhal dvorský ceremoniál a jak fungovalo šlechtické apartmá, je to byt Adama II. z Hradce," prozradil kastelán Jan Mikeš.

Obnovený renesanční výstavní pavilon Markéta zpřístupní 26. května zámek Kratochvíle na Prachaticku. Koncem května zde začne i několikaměsíční výstava ilustrací Matěje Formana, v srpnu se na hladinu vodního příkopu vrátí po deseti letech představení Divadla Continuo.

Renesanci připomenou i říjnové slavnosti na hradu Nové Hrady na Českobudějovicku. Některé jihočeské památky zdraží plné vstupné, nejvýš o deset korun. „V dalších kategoriích může být v některých případech nárůst o něco vyšší, někde se ale naopak snížilo vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad. Například v Českém Krumlově a na Hluboké se základní vstupné nezměnilo, snížené a rodinné se zvýšilo o deset korun," řekla mluvčí jihočeských památkářů Petra Vacková.

Napsal(a) ČTK | Foto Yvetta Chmelová

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

čtvrtek, 22. srpna 2019, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

čtvrtek, 22. srpna 2019, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

čtvrtek, 22. srpna 2019, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o