Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

FOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkům

pátek, 19. května 2017, 13:20

Již ve čtvrtek 1. června bude po pěti měsících pro návštěvníky opět zpřístupněna dominanta Českých Budějovic – Černá věž. Pochlubí se zrestaurovaným a opraveným ochozem, na který každý rok vystoupá kolem třiceti tisíc turistů. Právě na kamenném ochoze se v loňském roce objevily drobné praskliny, které bylo třeba co nejdříve opravit a zamezit tak větším škodám.

Práce restaurátorů včetně renovace kovových částí ochozu vyšly na 400 tisíc korun. Podle slov současného správce věže Jana Vančury, se některé dokončovací práce musely dělat až na jaře, za vyšších denních teplot. Poprvé od roku 1990 tak nemohlo na věži proběhnout tradiční březnové vítání jara, organizované farním sborem Českobratrské církve evangelické. Restaurátoři věž definitivně opustí ve středu 31. května.

Naposledy se Černá věž dočkala generální opravy v letech 1982 až 1985, kdy byl čištěn její vnější plášť. Ochoz pak byl opravován již počátkem 90. let. Posledním větším zásahem byla instalace bezpečnostních ocelových sítí, které brání pádu neopatrných návštěvníků a hlavně sebevrahů, kteří bohužel několikrát věž k dobrovolnému odchodu ze života skutečně využili.

Černá věž se tak opět těší dobré kondici a doufejme, že na dlouhou dobu další zásah restaurátorů potřebovat nebude. Pokud tedy Budějčákům rovnou celá nespadne na hlavu, jak někteří obyvatelé z jejího okolí žertují. Málokdo totiž ví, že Černá věž je svým způsobem budějovickou věží z Pizze. Obě věže byly postaveny na nestabilním písčitém podloží, ale v případě Českých Budějovic se od roku 1577, kdy byla dostavěna, Černá věž naklonila „jen“ o 35 centimetrů k západní straně.

Napsal(a) Jan Ciglbauer | Foto Jan Luxík

Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.Černá věž se pochlubí zrestaurovaným a opraveným ochozem.

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o