Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

RECENZE: Alien: Covenant aneb film o zrození jedné z nejslavnějších vesmírných nestvůr

sobota, 20. května 2017, 10:50

Ridley Scott motá fanouškům hlavu... Je Alien: Covenant nový díl z vetřelčí série, nebo dvojka Promethea? Po zhlédnutí filmu se nabízí odpověď, že jasně vítězí druhá varianta, avšak pravdou nejspíš je, že se tvůrci postavili někam doprostřed. Zda je to dobře, ponechám na vás.

Jak shrnout prvotní pocity? Stačí jediné slovo - rozpačitost. Prometheus zatáhl do ságy Vetřelců filozofický aspekt, což bylo vnímáno kontroverzně, avšak dá se mluvit o poměrně odvážném kroku. Alien: Covenant se tváří podobně, ale je evidentní, že filmaři tentokrát šli více na ruku fanouškům. Dali jim konečně to, po čem toužili - samotné vetřelce. Smutným faktem pak je, když si uvědomíte, že svým způsobem jsou tato legendární monstra jen pouhým bonbónkem. Hlavním netvorem je totiž android David, kterého hraje dokonale slizký a emočně prázdný (hraní na flétničku ho nezachrání) Michael Fassbender.

Ono by na tom nic špatného nebylo, kdybyste neměli po celou dobu pocit, že se tvůrci sami nemohou rozhodnout, co vlastně chtějí. Zda film postavený na atmosféře, nebo vetřelčí jatka. První polovina filmu je pomalá, postupně roste, na druhou stranu akční závěr působí zkratkovitě, není vygradovaný tak, jak jsme zvyklí z prvních dvou Vetřelců. Najednou jsou tu titulky a vy dál sedíte, protože chcete víc. Máte pocit, že jste dostali jen předkrm.

Z herců je hlavní pozornost věnována (kromě Fassbendera) Katherine Waterston, která ale postrádá charismat svých předchůdkyň, tedy Sigourney Weaver a Noomi Rapace. Je škoda, že druhou zmíněnou filmaři odpískali, určitě měla na to, aby ikonickou Ripley nahradila.

Alien: Covenant natočil jeden z nejlepších režiséru dnešní doby a zároveň režisér prvního Vetřelce, kterého má autor těchto řádek vůbec nejraději, film je tedy po řemeslné stránce precizní, jsou z něj cítit velké ambice, což je fajn, je dobře, že vetřelec má své místo v popkultuře i ve 21. století, ale těžko říct, zda se v dalších desetiletích bude mluvit o kultu, jako tomu je u původních filmů. Nechci tady spoilerovat, proto děj nijak nehodlám popisovat, ostatně leccos se dá odtušit již z traileru. Pro mě osobně je Alien: Covenant spíše zklamáním, ale někdy to tak bývá, když má člověk přehnaná očekávání.

Cestu do kina vám ale doporučuji, nádherná výprava vypadá na velkém plátně dokonale, stejně tak je působivá temná muzika Jeda Kurzela. A ač to tak z předešlých řádek nevypadá - je to dobrý film. Jen slovo dobrý mi v tomto případě přijde málo...

Hodnocení: 60 %

Napsal Václav Votruba | Foto Youtube - trailer Alien: Covenant

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o