Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeská filharmonie bude hrát i pro tygry. Co nás čeká v další koncertní sezoně?

úterý, 23. května 2017, 17:52

Jihočeská filharmonie se chystá k zahájení už 37. koncertní sezony, která vypukne v září letošního roku. Jaké změny se v ní chystají a čeho všeho se dočkáme?

Koncertní sezona 2017/2018 ponese podtitul „francouzská. To ale neznamená, že by posluchači neslyšeli nic jiného než francouzskou hudbu. „Červenou nití nové sezony bude francouzská hudba, ale není to úplně dogmatické. V každém koncertě je nějaká francouzská skladba. Pokud to vyjde, tak příští sezona by měla být vzhledem ke stému výročí rozpadu monarchie Rakousko-Uherská,“ říká ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda.

Změny dozná celkový charakter sezony. Otakar Svoboda nebyl v loňském roce spokojen s výkony některých finančně náročnějších interpretů. „Přijde mi naprosto neadekvátní, aby honoráře překračovaly sto tisíc. Nevidím důvod, abychom utráceli veřejné peníze za nafouklé představy o honoráři některých interpretů. Chci to řešit i na asociaci orchestrů, kde se pokusím ostatním regionálním orchestrům navrhnout, jestli bychom nevytvořili nějakou společnou cenovou politiku, nějaký strop, přes který bychom nešli,“ vysvětluje.

I tak ale uslyšíme v Budějcích velmi zajímavá jména. „Podruhé budeme využívat zdejší zdroje, což se nám osvědčilo i letos. Například ohlas na španělskou zpěvačku Raquel Perez, která studuje na zdejší univerzitě a zpívala na jednom z našich posledních koncertů, byl velmi dobrý. Kdyby žila tady, tak patří mezi absolutní špičku. Na další sezonu máme domluvenou zpěvačku Lenku Novotnou. To je českobudějovická zpěvačka, která dělá brazilský repertoár. Samozřejmě vedle toho budeme mít další výborné sólisty jako Jiřího Bártu, Josefa Špačka, Ivo Kahánka, Viléma Veverku a další,“ vyjmenovává Svoboda.

Vyloučeno ale není ani vystoupení nějaké opravdu světové hvězdy. „Jednou ročně, pokud nám zbydou peníze, bychom chtěli pozvat nějakou opravdu velkou osobnost formátu například Bobbyho McFerrina. Ještě jsme k tomu nepodnikli žádné kroky, ale jeden galakoncert bychom chtěli,“ říká ředitel Jihočeské filharmonie.

Ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda.

Posluchačů má filharmonie každým rokem více. Počet abonentů přesáhl v poslední sezoně 400. I proto stále rezonuje problém s nedostatečným prostorem. Na podzim by tak mezi lidmi měla kolovat petice. „Je to těžké. Tady ani není pořádně kam ty lidi pozvat. Chceme na podzim rozjet petici, jestli by lidé chtěli, aby tady stála nová budova. Nic jiného už mě opravdu nenapadá. Teď se bude stavět sportovní hala a zatím divadlo hraje ve špeluňce a my ve druhé,“ říká Otakar Svoboda.

Jihočeská filharmonie po úspěšných hraních na stezce v korunách stromů či v jaderné elektrárněTemelín chystá další podobnou akci. „Chceme v září točit klip v zoologické zahradě. Potřebujeme trochu vyřešit personální otázku, takže někteří muzikanti budou hrát u tygrů (smích). Rádi bychom udělali ideálně nějakou vtipnou aranž,“ nastiňuje Svoboda.

Ředitel Jihočeské filharmonie má ale v hlavě ještě další nápady. „Poprvé budeme hrát na nádvoří Orlíku. Chtěli bychom tím zahájit takový nový kvazi-festival, který mám dlouhodobě v hlavě, a který by šel po jihočeských zámcích a hradech,“ poodkrývá další plány.

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o